02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

۶ دقیقه
لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟

آنچه می خوانید...

لاپاراسکوپی این امکان را به متخصص می‌ دهد که اندام ‌های داخل حفره‌ ی شکمی را بدون ایجاد برش جراحی مشاهده‌ کند. با وجود این روش حتی امکان درمان و رفع برخی مشکلات نیز وجود دارد. بدون ایجاد یک برش عمیق در حفره‌ی شکم، زمان بهبودی و بستری شدن در بیمارستان به میزان قابل توجهی کاهش می ‌یابد. در این مقاله همه چیز در رابطه با لاپاراسکوپی را بخوانید.

در ارتباط با انجام لاپاراسکوپی برای زنانی که مشکلات ناباروری دارند چندین دیدگاه مختلف وجود دارد. در صورتی که درد لگن و درد های رحمی وجود دارد، ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. در برخی موارد که علت ناباروری مشخص نیست استفاده از این روش می‌تواند مزایای بیشتری به نسبت خطرات آن داشته باشد.

لاپاراسکوپی رحم

چه زمانی از لاپاراسکوپی استفاده می‌گردد؟

متخصصین برای تشخیص علت ایجاد ناباروری و یا تشخیص ناباروری در بانوان لاپاراسکوپی انجام دهند. معمولا این تست پس از سایر تست های تشخیصی انجام می‌شود. در مواردی که علائم هشداردهنده وجود داشته باشند نیز این تست ضرورت می‌یابد. بهتر است انجام این تست به شکل دوره‌ای صورت نگیرد.

دلایل احتمالی برای انجام این تست موارد زیر می‌باشد:

 • در حین رابطه‌ی جنسی احساس درد وجود دارد
 • گرفتگی شدیدی در حین دوره‌های ماهیانه‌ی خود تجربه می‌کنید و یا درد لگن در سایر مواقع چرخه‌ی خود دارید.
 • مشکوک به وجود اندومتریوز متوسط تا شدید باشید
 • مشکوک به بیماری‌های التهابی لگن یا چسبندگی شدید ناحیه‌ی لگن باشید
 • پزشک مشکوک به بارداری خارج رحمی باشد(که بالقوه می‌تواند بسیار خطرناک باشد)

مزایای مختلف لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی برای درمان ناباروری های بانوان ممکن است انجام شود. پزشک در موارد زیر توصیه به جراحی می‌کند:

 • در صورتی که مشکوک به گرفتگی لوله های فالوپ وجود داشته باشد(hydrosalpinx). این لوله‌ها ممکن است در اثر مایعات ترشح شده از تخمدان ها مسدود شده باشند. برداشتن لوله‌ی فالوپ که دچار اشکال شده ممکن است شانس IVF را افزایش دهد.
 • وجود شرایطی مثل اندومتریوز سبب کاهش احتمال باروری می‌گردد. در زمینه‌ی جراحی این عارضه پزشکان نظرات متناقضی دارند. برخی دکتران اشاره می‌کنند که در صورتی که درد وجود دارد باید این ساختارها برداشته شوند. اما برخی دیگر پزشکان نظر به فواید برداشتن اندومتریوز برای بارداری توصیه به برداشتن آن‌ها می‌کنند، حتی اگر درد خاصی در لگن وجود نداشته باشد.
 • جراحی ممکن است به فرد کمک کند تا لوله‌ی فالوپ اصلاح شده و یا انسداد آن رفع شود. میزان موفقیت جراحی در ترمیم لوله‌های فالوپ بسیار بالا است. در صورتی که پس از جراحی حتما باید IVF مجدد صورت گیرد بهتر است از همان ابتدا شانس فرد برای IVF  تست شود. در صورتی که زن جوان است و سایر عوامل موثر در بارداری در شرایط مناسبی قرار دارند، جراحی ترمیمی قبل از IVF ارزش امتحان کردن دارد.
 • کیست تخمدان سبب ایجاد درد و یا انسداد لوله های فالوپ می‌گردد. گاهی اوقات تخلیه‌ی کیست با سوزن مخصوص بسیار بهتر است.هر چند برداشتن کیست تخمدان ممکن است تعداد تخمدان های باقی مانده‌ی فرد را کمتر کند.
 • فیبروئید نیز جز سایر ساختارهایی هستند که سبب درد می‌گردند. به حفره‌ی رحمی فشار آورده و یا لوله های فالوپ را مسدود می‌کنند.
 • برخی افراد نیز ممکن است دچار PCOS گردند و پزشک توصیه به تخلیه‌ی تخمدان کند. تخلیه‌ی ‌تخمدان به روش لاپاراسکوپی نیز شامل ایجاد سه تا هشت برش کوچک به داخل تخمدان ها است.

چرا نیاز به  انجام لاپاراسکوپی وجود دارد؟

برخی دلایل ایجاد ناباروری تنها از طریق انجام لاپاراسکوپی قابل تشخیص هستند. (برای مثال اندومتریوز) لاپاراسکوپی نه تنها به جراح قابلیت تشخیص بیماری و مشاهده‌ی حفره‌ی داخل شکمی می‌دهد بلکه برای درمان و یا نمونه برداری از بافت های مشکوک نیز قابل استفاده است.

علاوه بر این موارد درمان برخی ضایعات داخل رحمی شانس بارداری را می‌افزاید و چه از نظر باروری به شکل طبیعی چه با درمان های باروری می‌تواند به فرد کمک شایانی کند.

یکی از مهم ترین دلایل برای انجام این روش  در زمان هایی است که درد لگن وجود دارد. این روش می‌تواند به حذف بافت های زخم و یا فیبروئید، اندومتریوز و یا هر ضایعه دیگری که سبب ایجاد درد می‌شود، کمک کند.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌ شود؟

این شیوه ‌ی جراحی بهتر است در بیمارستان و با بیهوشی انجام شود. هر چند در مواردی نیز انجام این تست در کلینیک های باروری برای تشخیص دلایل ناباروری امکان پذیر است اما توصیه نمی‌شود. در کلینیک ممکن است مواردی یافت شود و امکان جراحی وجود ندارد، در نتیجه این روش مجدد در بیمارستان باید تکرار گردد.

پزشک قبل از انجام جراحی به فرد توصیه های مختلفی می‌کند تا برای انجام جراحی آماده گردد. از ۸ ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. علاوه بر این مصرف آنتی بیوتیک نیز توصیه می‌شود. در زمان بستری شدن در بیمارستان سرم به دست فرد برای تزریق مایعات وصل می‌شود.

سپس با کمک متخصص بیهوشی فرد بیهوش می‌گردد و سپس جراح برش کوچکی اطراف ناف شما ایجاد می‌کند. از طریق این برش، یک سوزن وارد حفره‌ی شکمی می‌شود و این ناحیه با گاز کربن دی اکسید پر می‌شود. این کار به جراح فضا می‌دهد که داخل شکم را مشاهده کند و ابزارهای جراحی را حرکت دهد. پس از پر شدن شکم با گاز جراح لوله‌ی لاپاراسکوپی را وارد می‌کند تا داخل شکم را مشاهده کند. علاوه بر این ممکن است نمونه برداری نیز انجام شود.

در برخی موارد دو یا سه برش دیگر نیز ایجاد می‌شود تا سایر ابزارهای جراحی وارد ناحیه‌ی شکم شوند و یا اندام های داخل شکم با ابزارهای دیگر قابلیت جابه‌جایی داشته باشند.

جراح به شکل دیداری اندام های داخلی را ارزیابی می‌کند و دنبال نشانه هایی از کیست یا فیبروم و.. می‌گردد. اندازه، رنگ و شکل ساختارهای داخل شکم نیز بررسی می‌شود. برای بررسی باز بودن لوله های فالوپ نیز مایعی به داخل رحم تزریق می‌شود. حتی اگر ضایعه مشخصی وجود ندارد از داخل بافت رحم نمونه برداری می‌شود تا تست گردد و مواردی که با چشم قابل تشخیص نیست ارزیابی شود.

لاپاراسکوپی

 

خطرات انجام لاپاراسکوپی

مشابه هر جراحی دیگری نیز این جراحی عوارض خود را دارد. طبق گزارش سازمان باروری آمریکا از هر ۱۰۰ زن یک یا دو نفر دچار عوارض کمی می‌گردند. موارد نادر عوارض این جراحی عفونت مثانه می‌باشد. خارش پوست اطراف ناحیه‌ی برش نیز ممکن است وجود داشته باشد. چسبندگی و عفونت نیز در این نوع جراحی بسیار نادر هستند.

 

منبع: Www.verywellfamily.com/laparoscopy-for-infertility

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.