02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

سقط جنین

سقط جنین

آنچه می خوانید...

به پایان حاملگی قبل از هفته ی بیستم و قبل از آنکه جنین قدرت زنده ماندن در فضای خارج از رحم را داشته باشد سقط جنین می گویند. سقط جنین یکی از رخداد های رایج در دوران حاملگی می باشد که در یک چهارم حاملگی ها رخ میدهد و به طور کلی به دو دسته ی خود به خودی و سقط القایی (عمدی) اتفاق میفتد. نکته ی اول در انجام سقط جنین ، سن آن می باشد و نوع روش انجام سقط با توجه به این که جنین در چند هفتگی خود می باشد تعیین می گردد و نکته ی بعدی حائز اهمیت وضعیت بدنی مادر پس از سقط و یا در هنگام سقط جنین می باشد. در این مقاله ما به بررسی عوارض سقط جنین، و روش صحیح انجام آن با کم ترین درد برای مادر می پردازیم.

انواع سقط جنین کدام است؟

1.سقط جنین خود به خودی

2.سقط جنین عمدی

سقط جنین ممکن است به طور خود به خودی و ناخواسته و یا به صورت خواسته و با قرص و یا جراحی انجام شود.در بعضی مواقع نیز سقط جنین به طور ناخواسته اتفاق میفتتد که میتواند در صورت عدم اقدام به موقع اثرات منفی برای مادر داشته باشد.

سقط و ناباروری چه تفاوتهایی با هم دارند؟

مساله سقط یکی از مشکلات بارداری است. تفاوت اصلی سقط با ناباروری این است که بیماری که نابارور است هیچگاه بارداری را تجربه نکرده است اما بیمارانی که دچار سقط جنین می شوند بارداری را تجربه می کنند.

سقط جنین خود به خودی و انواع آن

سقط خود به خودی به سقط جنینی گفته میشود که به صورت ناخواسته و خود به خودی تافاق میفتد و به پنج دسته ی اصلی تقسیم بندی می شود.

سقط جنین کامل

 در این مدل  از سقط جنین تمام محتویات جنین به طور کامل از رحم به همراه خونریزی خارج میشوند که فرآیندی دردناک است البته به خاطر سرعت سقط ، درد به سرعت در این نوع از سقط کاهش می یابد.

سقط جنین ناقص

 در این نوع از سقط دهانه ی رحم باز است و قسمتی از جنین سقط می شود، اما ممکن است بخش از آن داخل رحم باقی بماند. این نوع سقط از انواع خطرناکی است که در صورت اقدام نکردن برای خارج کردن کامل جنین از رحم میتواند باعث عفونت و حتی مرگ مادر بشود. در این موارد با توجه به سن جنین باید از قرص و یا جراحی مانند کورتاژ برای خارج کردن کامل جنین استفاده کرد.

سقط جنین اجتناب ناپذیر

در این نوع سقط مادر تمام عوارض زایمان از جمله ی انقباض شکمی، پارگی کیسه ی آب، باز شدن دهانه ی رحمی را دارد و سقط اجتناب ناپذیر می باشد.

تهدید به سقط جنین: در این موارد نشانه هایی مثل خونریزی، لک بینی و یا حتی درد وجود دارد که البته میتواند تنها تهدیدی برای حاملگی باشد و سقط اتفاق نیفتاده و بارداری ادامه یابد.

سقط مکرر

 در صورتی که به صورت ناخوآگاه در دو حاملگی پشت سر هم سقط اتفاق بیفتد، مادر دچار سقط مکرر شده است.در این مدل از سقط عوامل متفاوتی از جمله ی سقط عمدی قبلی بدون تزریق آمپول ارگام، تفاوت گروه خونی مادر و جنین( در صورت منفی بودن گروه خونی مادر و مثبت بودن گروه خونی فرزند) و.. می باشد البته بیشتر موارد مرتبط با سقط مکرر ناشناخته می باشند.

سقط بی صدا

 در این مدل از سقط جنین،جنین مرده است اما هیچ گونه علامتی مانند درد و یا خونریزی و… وجود ندارد. این مدل از سقط تنها با سونوگرافی و بررسی ضربان قلب جنین کاملا مشخص میشود.

سقط جنین عمدی و انواع آن

سقط عمدی یا القایی به نوعی از سقط جنین گفته می  شود که فرد به طور خود خواسته و با استفاده از قرص و یا عمل جراحی ای مثل کورتاژ اقدام به سقط جنین میکند.

این مدل از سقط جنین به دو نوع تقسیم میشود:

سقط جنین درمانی

عواملی مثل بیماری های زمینه ای مثل دیابت ، فشار خون و… میتواند در صورت ادامه ی حاملگی برای مادر خطر جانی ایجاد کند.از این رو پزشک دستور سقط صادر میکند. در موارد حاملگی ناشی از تجاوزات جنسی یا رابطه‌ نامشروع و یا احتمال تولد نوزادی با نقایص فیزیکی شدید یا عقب‌ماندگی ذهنی( که در صورت آزمایش های ژنتیکی مشخص و قطعی میشود)، حفظ بارداری برای جنین و یا مادر پر خطر می باشد که در این صورت پزشک دستور ختم بارداری را می دهد.

سقط جنین الکتیو

در صورتی که به خواست مادر و بدون تجویز پزشکی جنین قبل از آنکه بتواند در خارج از رحم زندگی کند سقط شود به آن سقط جنین الکتیو میگویند. اگر این نوع سقط قبل از 2 ماه ی اول رخ ده برای مادر خطر جدی ای ایجاد نمیکند تنها ممکن است عفونت های لگنی و مایع ازاد موجود در دهانه ی رحم را زیاد بکند. البته باید به خاطر داشت در این نوع از سقط حتما باید به طور مداوم آزمایش های تیتربتا و سونوگرافی را داد تا از سقط کامل جنین مطمئن شد.برای کسانی که دفعه ی اول سقط شان هست باید حتما از آمپول آرگام بعد از سقط به فاصله ی نهایتا ده روز استفاده شود.اگرمادر به ناچار مجبور به عمل کورتاژ و یا جراحی شود باید در نظر داشته باشد برای حاملگی های بعدی خطر حاملی خارج از رحم (حاملگی ای که به جز در رحم رخ میدهد و احتمال حاملگی در تخمدان هم هست)، کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد و سقط خود به خودی در سه ماهه ی دوم وجود دارد.

علت سقط جنین چیست؟

سقط جنین علل گوناگونی دارد که از جمله ی آن میتوان به تفاوت تعداد کروموزوم های جنین و غیر طبیعی بودن آن اشاره کرد. در بیشتر مواقع علل سقط جنین به خاطر عوامل جنینی می باشد برای مثال در حاملگی هایی که فرزند سندروم داون میشود یا کروموزم شماره ی بیست و یک آنها غیر طبیعی است بیشتر حاملگی ها در هفته ی هشتم به اتمام میرسد. اما از عوامل دیگر سقط جنین میتوان به عوامل مرتبط با مادر آن اشاره کرد. عوامل سقط جنین برای مادر میتواند گوناگون باشد از جمله عفونت، ناهنجاری رحمی و دهانه ی رحمی، اختلالات هورمونی، مشکلات پزشکی، مشکلات سیستم ایمنی و قرار گرفتن در معرض سیگار و الکل و.. . برای مثال مادرانی که مشکل هرپس یا تبخال تناسلی دارند احتمال سقط جنین در روزهای اولیه برایشان بسیار زیاد است. توصیه میشود این گروه از ماردان تا 18 ماه اولیه ی بیماری خود حامله نشوند زیرا احتمال سقط بالاست.

برای جلوگیری از این بیماری و عفونت تناسلی بهتر است از واکسن گارداسیل  پیش از اقدام برای بارداری استفاده گردد. از سمت دیگر اختلالاتی مانند اختلالات سیستم ایمنی میتواند باعث شود تا جنین به عنوان عامل خارجی برای سیستم دفاعی بدن شناخته شده و بدن آن را دفع نموده و مانع لانه گزینی جنین در رحم شود. علاوه بر تمام مثال های زده شده اختلالات هورمونی یکی از مهم ترین نکات در سقط جنین میباشند. برای مثال در مادرانی که دچار کیست های تخمدانی به خاطر کمبود هورمون های پروژسترون و … هستند (بخصوص کیست آندومتریوز) احتمال سقط جنین بالا می باشد و حتما باید تحت نظارت پزشک بارداری را ادامه دهند.

تاثیر ایمنی بدن در سقط جنین

سیستم ایمنی بدن چگونه بارداری را تهدید می کندو منجر به سقط می شود؟

اگر بارداری به هر دلیلی بخواهد منجر به سقط شود، رابطه بسیار مستقیمی با ایمنی بدن دارد. توضیحات دقیقتر را از زبان آقای دکتر ببینید و بشنوید.

مراقبتهای لازم در سقط جنین

به دلیل عوارض سقط جنین بسیار مهم است که مادر در شرایطی کاملا بهداشتی اقدام به سقط نماید. به این منظور باید مطابق دستور پزشک اگر جنین احتیاج به کورتاژ نداشته باشد از قرص در زیر زبان و یا داخل واژن استفاده شده و بعد از انجام آزمایشات از خروج کامل جنین از رحم مطمئن شد. توصیه میشود که تمام مراحل تحت نظر پزشک باشد، لازم به ذکر است که سقط جنین فرآیندی دردناک می باشد و اگر با قرص انجام شود ممکن است از 1 تا 3 روز به همراه خونریزی باشد.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.