02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / آزمایشگاه / آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟
۵ دقیقه
تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ اسمیر هم گفته می شود، آزمایشی برای بررسی ابتلا به  سرطان دهانه رحم در زنان است. آزمایش پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم، انتهای باریک و پایینی رحم شما که در بالای واژن قرار دارد، می شود. تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد. آزمایش پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییراتی را در سلول های دهانه رحم تشخیص دهد که نشان می دهد آیا در آینده فرد به سرطان رحم مبتلا می شود یا خیر. تشخیص زودهنگام این سلول های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام شما در جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.

تست پاپ اسمیر با چه هدفی انجام می شود؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر در واقع برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. این آزمایش معمولاً همراه با معاینه لگن بیمار انجام می شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ اسمیر ممکن است همراه با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، که یک عفونت شایع مقاربتی است و می تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود. در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

پاپ اسمیر

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند؟

شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی یا هر چند وقت یک بار باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید. به طور کلی، اغلب پزشکان توصیه می کنند که انجام آزمایش پاپ اسمیر از 21 سالگی شروع شود.

چه کسی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر ندارند؟

در شرایط خاص، یک زن و پزشک متخصص ممکن است نسبت به پایان دادن تست پاپ اسمیر اقدام کنند. برخی از این شرایط به شرح زیر است:

پس از هیسترکتومی کامل (برداشتن رحم از جمله دهانه رحم)

از پزشک خود بپرسید که پس از هیسترکتومی کامل نیاز به ادامه دادن آزمایش پاپ اسمیر دارید یا خیر. اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر روتین را قطع کنید. اما اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم انجام شده باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که همچنان آزمایش پاپ اسمیر را در برنامه درمانی و مراقبتی خود داشته باشید.

سن بالاتر

پزشکان عموماً موافقند که اگر آزمایش های قبلی سرطان دهانه رحم منفی باشد، زنان می توانند انجام تست پاپ اسمیر را در سن 65 سالگی متوقف کنند. گزینه های خود را با پزشکتان در میان بگذارید. با مشورت پزشک و بر اساس عوامل خطر خود می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. اگر با چندین شریک جنسی رابطه دارید، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ اسمیر را به شما توصیه کند.

تست پاپ اسمیر هر چند وقت یک بار باید تکرار شود؟

پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 ساله توصیه می کنند. اگر پاپ اسمیر همراه با آزمایش HPV انجام شود، زنان 30 ساله و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار برای انجام آزمایش پاپ اسمیر مراجعه کنند و یا اینکه ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر، انجام تست HPV برای این زنان توصیه شود.

در صورتی که فرد فاکتورهای خطرناکی برای زمینه سازی ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم داشته باشد، ممکن است پزشک بدون در نظر گرفتن سن فرد، انجام آزمایشات پاپ اسمیر مکرر را به وی توصیه کند. از جمله عوامل زمینه ساز برای ابتلا به سرطان دهانه رحم عبارتند از:

  • تشخیص سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را در فرد نشان می دهد
  • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) پیش از تولد
  • عفونت  HIV
  • تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید
  • سابقه سیگار کشیدن

شما و پزشکتان می توانید در مورد مزایا و خطرات تست پاپ اسمیر صحبت کنید و بر اساس عوامل زمینه سازی که در زندگی و شرایط خود دارید، تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است.

آیا تست پاپ اسمیر در دوران پریودی انجام می شود؟

شایع ترین سوالی که در مورد تست پاپ اسمیر وجود دارد، این است که چه زمانی برای انجام آن مناسب است؟ اغلب متخصصین توصیه می کنند که به هیچ عنوان در دوران پریودی اقدام به انجام این آزمایش نکنید. بهتر است پس از گذشت 10 الی 20 روز از روز اول دوران قاعدگی، این تست را انجام دهید.

همچنین به مدت 2 روز پیش از انجام آزمایش پاپ اسمیر به هیچ عنوان نزدیکی نداشته باشید زیرا می تواند نتیجه تست را با اختلال همراه سازد.

آیا انجام تست پاپ اسمیر عوارض دارد؟

تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بی خطا نیست. دریافت نتایج منفی کاذب در این آزمایش نیز امکان پذیر است. به این معنی که آزمایش نشان می دهد هیچ ناهنجاری در رحم وجود ندارد، حتی اگر فرد سلول های غیر طبیعی داشته باشد.

نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می توانند باعث یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

  • مجموعه ای ناکافی از سلول ها
  • تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
  • سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

اگرچه ممکن است سلول های غیرطبیعی شناسایی نشده باشند، اما زمان به نفع شما است. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. اگر در یک آزمایش، هیچ سلول غیر طبیعی ای تشخیص داده نشود، همچنان این احتمال وجود دارد که در آزمایش بعدی سلول های پیش سرطانی یا سرطانی در دهانه رحم فرد مشاهده و تشخیص داده شوند. از همین رو توصیه می شود برای انجام تست پاپ اسمیر به یک مرکز ناباروری خوب یا پزشکان متخصص در حوزه زنان مراجعه کنید.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/pap-smear/about/pac-20394841

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.