02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / روش های درمان ناباروری / تشخیص ناباروری مردان با بیوپسی بیضه
۷ دقیقه
بیوپسی بیضه

تشخیص ناباروری مردان با بیوپسی بیضه

آنچه می خوانید...

زمانی که در آزمایش های فردی مشخص میشود که فرد فاقد هرگونه اسپرم در مایع منی است، اما آنزیم ها کاملا نرمال هستند. جراحی بیوپسی بیضه برای وی انجام می گیرد. این تلاش ها برای بررسی وضعیت ناباروری بیمار انجام می گیرد. تا بتوان با راه حل های مختلف آزمایشگاهی امکان باروری برای فرد ایجاد کرد. در این مقاله همراه ما باشید تا توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.

بیوپسی بیضه چیست؟

در آزمایش نمونه برداری یا بیوپسی بیضه، پزشک یک نمونه ی بافت از بیضه ی شما می گیرد تا در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل و آزمایش قرار بگیرد.
بیضه ها اندام های تناسلی مردانه هستند. این اندام ها اسپرم و هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تولید می کنند. بیضه های شما در کیسه ی بیضه ی شما قرار دارند، کیسه ای گوشتی که در قسمت زیر آلت تناسلی شما آویزان است. انجام آزمایش بیوپسی بیضه می تواند برای کمک به تشخیص پزشک در موارد زیر استفاده شود:

• برای تشخیص دادن محل و وضعیت یک توده در بیضه
• تشخیص علل ناباروری در مردان
• دریافت اسپرم برای انجام تلقیح آزمایشگاهی (IVF)

فیلم واقعی جراحی میکروسکوپی بیوپسی بیضه

جراحی میکروسکوپیک بیوپسی بیضه در مواردی انجام می شود که اسپرم کمی در مایع منی فرد یافت می شود اما آنزیم ها کاملا نرمال هستند.

روش های بیوپسی بیضه

به طور کلی دو روش مختلف برای انجام بیوپسی بیضه وجود دارد.

بیوپسی از راه پوست

در روش انجام بیوپسی از راه پوست، یک سوزن بیوپسی نازک از طریق پوست وارد کیسه ی بیضه می شود. در قسمت انتهای این سوزن یک سرنگ برای جمع آوری نمونه بافت تهیه شده از بیضه وجود دارد. این روش نیازی به ایجاد برش و یا بخیه زدن ندارد. به این روش، بیوپسی با سوزن ظریف نیز می گویند.
بیوپسی با سوزن مرکزی نیز نوعی از این تکنیک است. در این روش پزشک از یک سوزن توخالی و فنری برای استخراج یک استوانه از سلول ها استفاده می کند. این نوع نمونه، نمونه ی اصلی نامیده می شود. نمونه ی اصلی نمونه ای بزرگتر از نمونه ی تهیه شده در روش بیوپسی با سوزن ظریف است.

بیوپسی باز

به بیوپسی باز، بیوپسی با انجام جراحی نیز گفته می شود. در این روش از نمونه برداری پزشک شما با ایجاد یک برش در پوست شروع می کند. یک برش نیز در بیضه ی شما ایجاد می کند. سپس یک نمونه بافت کوچک از طریق این برش ها تهیه می شود و برای بستن برش ها نیز از بخیه استفاده می شود.

تشخیص ناباروری مردان

آزمایش بیوپسی بیضه ابزار مهمی در تشخیص ناباروری در مردان است. با این حال، این اولین قدم نیست. برای مرحله ی اولیه ارزیابی باروری، پزشک سوابق پزشکی و شرایط جسمانی شما را به دقت بررسی می کند و انجام آزمایش خون و آنالیز مایع منی را برای شما تجویز می کند.
تجزیه و تحلیل مایع منی به بررسی کمیت و کیفیت اسپرم شما می پردازد. نمونه ی اولیه ی تهیه شده از مایع منی معمولاً با خودارضایی فرد به دست می آید.
با تجزیه و تحلیل مایع منی پزشک شما می تواند مشکلات زیر را شناسایی کند:

• پایین بودن سطح اسپرم در مایع منی شما به طوری غیر طبیعی
• کیفیت پایین اسپرم ها
• آزواسپرمی (عدم وجود اسپرم)
انجام آزمایش‌های خون و هورمون اغلب می‌ تواند دلایل کاهش سطح اسپرم را شناسایی کند. با این حال، زمانی که نتیجه ی این آزمایشات قطعی نباشد، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی بیضه داشته باشید.

کاربردهای تشخیصی بیوپسی بیضه

بیوپسی بیضه ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

• تعیین اینکه آیا مشکلات تولید اسپرم ناشی از انسداد است یا خیر
• بازیابی اسپرم برای استفاده درIVF، این کار در صورتی انجام می شود که اسپرم در بیضه ها ساخته شود اما در مایع منی وجود نداشته باشد. فریز بیضه در این موارد کاربرد بسیار خوبی دارد.
• جهت تشخیص سرطان بیضه در مردان
• تشخیص علت ایجاد توده در بیضه

آماده سازی برای انجام بیوپسی بیضه

نمونه گیری بیضه نیاز به آمادگی های کمی دارد.

لازم است که در مورد داروهای تجویزی یا هر نوع ویتامین، مکمل یا داروی گیاهی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید تا پزشک به شما بگوید که کدام داروها را به چه مدت قبل و بعد از نمونه برداری نباید مصرف کنید.

مصرف برخی از داروها ممکن است خطر خاصی را در طول انجام بیوپسی ایجاد کنند. این داروها عبارتند از:


• داروهای ضد انعقاد خون (داروهای رقیق کننده ی خون)
• داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، داروهایی از جمله آسپرین یا ایبوپروفن
• هر دارویی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد


در صورتی که لازم باشد برای بیوپسی بیضه تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید، باید حداقل هشت ساعت قبل از انجام بیوپسی ناشتا باشید. اگر مصرف داروهای مسکن از قبل از بیوپسی به شما تجویز شود تا در خانه مصرف کنید، لازم است تا از قبل از انجام بیوپسی فردی همراه شما باشد و پس از نمونه برداری نیز شما را به منزل برساند.

تفاوت تسه و بیوپسی بیضه

برای افرادی که اسپرم در منی خود ندارند و منی آنها دارای نطفه نیست عملی به نام تسه انجام می گیرد. به معنای به دنبال اسپرم گشتن در بیضه که با عمل بیوپسی بیضه تفاوت دارد. در عمل تسه زیر میکروسکوپ باید به دنبال وجود اسپرم بود. توضیحات دقیق را از زبان آقای دکتر بشنوید.

سوالات متداول

منبع:

https://www.healthline.com/health/testicular-biopsy#diagnosis

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.