02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / آزمایشگاه / بانک خون بند ناف چیست؟
۶ دقیقه
بند ناف

بانک خون بند ناف چیست؟

آنچه می خوانید...

یکی از موضوعاتی که امروزه بسیار مورد توجه قرار دارد، بانک خون بند ناف است. دورادور همه ما با مزایا و کاربردهای آن آشنا هستیم. اینکه در سلامت کودک و خانواده او در آینده تاثیرگذار است مهم ترین ویژگی آن است. از همین رو بسیاری از خانواده ها پس از زایمان در صدد نگهداری خون بند ناف نوزاد خود بر می آیند. در این مقاله می خواهیم در مورد چیستی بانک خون بند ناف و تمامی جزئیات مربوط به آن صحبت کنیم.

ذخیره خون بند ناف اولین بار، پس از اولین پیوند سلول های بنیادی که در دوران کودکی بود، انجام شد. از آن پس به مدت 20 سال است که به صورت گسترده تری در حال انجام است.

بانک خون بند ناف چیست؟

جفت نوزاد اندامی عروقی است که حاوی مقدار زیادی سول های بنیادی است. جفت جنین در درون رحم قرار می گیرد و توسط بند ناف به او وصل می شود. تغذیه جنین در دوران بارداری از این طریق صورت می گیرد. زمانی که نوزاد از بدن مادر خارج می شود مقدار خون از بند ناف خارج می گردد. نگهداری این خون که غنی از سلول های بنیادی است، در آینده برای سلامتی کودک کاربرد دارد. بنابراین به جمع آوری و ذخیره این سلول های بنیادی پس از به دنیا آمدن جنین، بانک خون بند ناف گفته می شود.

بانک خون بند ناف

نگهداری این خون در بانک خون بند ناف یک مرکز ناباروری خوب نیاز به پرداخت هزینه از سوی خانواده ها دارد. آن ها می توانند آن را برای استفاده خود در آینده نگهداری کنند. برای ذخیره خون بند ناف رایگان می بایست آن را در اختیار مراکز دولتی قرار دهند تا به افراد متقاضی، اهدا شود.

مراحل ذخیره خون بند ناف چگونه است؟

مراحل ذخیره خون بند ناف را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:

 • نوزاد متولد شده و بند ناف نزدیک به او قطع می شود.
 • خون باقی مانده در جفت با استفاده از سرنگ از طریق بند ناف متصل به آن، جمع آوری می شود.
 • بند ناف از نوزاد جدا می شود.
 • خون بند ناف به بانک انتقال داده می شود.
 • مشخصات نمونه ثبت می شود.
 • سلول های بنیادی از دیگر بخش های خون بند ناف جدا شده و در تانک ازت از آن محافظت می گردد.

به طور کلی این پروسه کمتر از 10 دقیقه به طول می انجامد. جالب است بدانید که حداقل 40 میلی لیتر خون می توان از بند ناف استخراج کرد.

آیا امکان ذخیره بند ناف برای همه افراد وجود دارد؟

متاسفانه پاسخ این سوال منفی است. زیرا بند ناف باید مقدار مشخصی خون داشته باشد تا بتوان بخشی از آن را با عنوان بانک ذخیره نمود. از طرفی ممکن است نمونه بند ناف حین جمع آوری آلوده شود که دیگر قابل استفاده نیست.

همچنین لازم است آزمایشاتی برای تشخیص بیماری های باکتریال و قابل انتقال انجام شود تا مبادا خون ذخیره شده، خود دارای مشکلاتی برای سلامتی افراد باشد. برخی از این بیماری های عبارتند از HIV، هپاتیت و … .

بانک خون بند ناف چند نوع دارد؟

بانک خون بند ناف را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

بانک خون بند ناف عمومی

این نوع از بانک خون بند ناف برای امور پژوهشی و در پروسه های اهدا به دیگران استفاده می شود که نگهداری آن نیاز به پرداخت هزینه ندارد. اما اگر کودک در آینده بخواهد از این بانک خون بند ناف برای خود یا یکی از اعضای خانواده اش استفاده ای کند، می بایست هزینه ای بابت دریافت آن پرداخت کند.

بانک خون بند ناف خصوصی

این بانک خون برای افرادی است که با هدف مصارف خانوادگی اقدام به جمع آوری خون بند ناف می کنند. از همین رو باید هزینه ای در قبال نگهداری آن پرداخت نمایند. این نوع از ذخایر خون بند ناف به وسیله پیوند سلول های بنیادی، گاهی به درمان بیماری های خاص نیز کمک می کند.

پیش از ذخیره خون بند ناف چه اقداماتی باید انجام شود؟

لازم است تست های مربوط به بیماری های عفونی توسط مادر انجام شود. والدین باید بدانند که قبل از اقدام برای ذخیره خون بند ناف باید پس از هفته 20 ام بارداری نسبت به ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد خود اقدام کنند. همچنین به همراه داشتن کارت شناسایی برای انجام آن الزامی است.

پیوند خون بند ناف جنین چگونه است؟

بند ناف جنین

سلول های بنیادی تا زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرند، فریز شده اند. از همین رو قبل از شروع مراحل اهدای خون بند ناف، باید ذوب شوند تا سپس پیوند خون بند ناف انجام شود. اگر پیوند از خون بند ناف خود فرد باشد به آن اتولوگ و اگر از خون بند ناف فرد دیگری باشد، به آن آلوژنیک گفته می شود.

در مورد پیوند خون بند ناف این نکته را باید بدانید که افزایش سن افراد با میزان سلول های بنیادی مورد نیاز برای پیوند ارتباط مستقیم دارد. یعنی در سنین بالاتر به حجم خون بیشتری برای رسیدن به نتیجه موفق نیاز است. از همین رو معمولا خون بند ناف برای کودکان و افراد جوان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر حجم، برای افراد بزرگسال و بالغ کفایت نمی کند.

خون بند ناف را تا چه مدت می توان نگهداری کرد؟

در حقیقت پاسخ دقیقی برای این روش موجود نیست. به طور کلی می توان سلول های بنیادی را تا مدت طولانی و به صورت نامحدود نگهداری کرد. اما در مورد خون بند ناف برخی از منابع می گویند نهایتا تا 30 سال قابل نگهداری است که البته دقیق نیست.

مزایای نگهداری خون بند ناف چیست؟

با توجه به اینکه خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی بسیاری است و سلول های بنیادی خود پیش ساز سلول های دیگر هستند، می توان گفت در درمان بسیاری از بیماری های مغزی و قلبی موثر است. اما اغلب افراد نمی توانند برای بیماری هایی مانند سرطان خون، اختلالات خونی یا بیماری های مغز و استخوان از خون بند ناف خود استفاده کنند. بلکه باید از بانک خون بند ناف فرد دیگری استفاده کنند تا روند درمان آن ها با موفقیت انجام شود.

پیوند خون بند ناف به افرادی که شیمی درمانی یا پرتودرمانی کرده اند، بسیار کمک می کند. زیرا در طی این پروسه های درمانی، بسیاری از سلول های بنیادی آن ها از بین می رود و با پیوند خون بند ناف می توان سلول های خونی سالمی تولید کرد. در نتیجه آن سیستم ایمنی افراد و فرایند خونرسانی نیز تقویت می یابد.

از دیگر مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دست آوردن سلول های خونی
 • نجات جان انسان های مبتلا به بیماری های مختلف
 • بدون درد
 • درصد موفقیت بالا
 • دسترسی آسان به بانک خون بند ناف
 • قابل اهدا به دیگران

هزینه نگهداری از خون بند ناف

هزینه ذخیره خون بند ناف بسته به هزینه قرارداد با بانک خون بند ناف مورد نظر تعیین می شود. این هزینه به صورت سالیانه تعیین و دریافت می شود. از همین رو ممکن است هر سال درصدی بر آن افزوده شود.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.