02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / خدمات اهدای جنین / بانک جنین چیست و فریز جنین چه مزایایی دارد؟
۶ دقیقه
بانک جنین

بانک جنین چیست و فریز جنین چه مزایایی دارد؟

آنچه می خوانید...

برخی از زنان برای مقابله با روند ساعت خاص بیولوژیکی بدن خود اقدام به منجمد کردن تخمک خود در مراکز مربوط به بانک جنین می ­کنند. انجماد این تخمک ها امکان استفاده از آن ها در آینده برای فرد فراهم می ­آورد. علاوه بر این زوجین نیز می ­توانند جنین یا رویان را که حاصل لقاح تخمک و اسپرم است در این بانک ها نگهداری کنند. در این مقاله همه چیز درباره بانک جنین را بخوانید.

بانک جنین بیمارستان محب کوثر

کاربرد بانک جنین

بسیاری از افراد در برهه هایی از زندگی به دلایل مختلف مثل شرایط کاری و یا مسائل دیگر ترجیح می دهند زمان فرزند آوری خود را به زمان دیگری موکول کنند. علم فریز کردن جنین در بانک جنین را امروزه به آن ها پیشنهاد می ­کند. طبق تحقیقات اثبات شده که کیفیت و کمیت تخمک های زنان با افزایش سن آن ها رو به زوال می ­گذارد. خصوصا پس از سن 35 سالگی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی بسیار بیشتر خواهد شد. فریز کردن جنین در بانک جنین این امکان را به زنان می ­دهد که در آینده بارداری سالم تری را تجربه کنند. به علت جوان بودن تخمک ها نیز احتمال مشکلات بارداری کاهش می ­یابد.

برخی از زوج ها با استفاده از روش های بارداری مثل IVF اقدام به بارداری می ­کنند و می ­توانند برخی از رویان های خود را در بانک جنین به منظور بارداری های بعدی ذخیره سازند. ما در مرکز ناباروری بهاران به شما کمک می کنیم تا بهترین تجربه را از فریز جنین موفق داشته باشید.

تفاوت ذخیره جنین با تخمک ­ها

فریز کردن تخمک ها بدون لقاح نیز کاملا امکان پذیر است اما در ذخیره ­ی جنین در بانک این امکان وجود دارد که فرد متوجه شود چه تعداد از این تخمک و اسپرم های لقاح یافته سالم باقی مانده اند. ذخیره­ ی جنین فقط برای متاهلان در ایران فراهم است و افراد مجرد فقط می ­توانند تخم خود را ذخیره سازند تا زمانی که با شریک زندگی آینده ­ی خود آشنا گردند. به صورت کلی بهتر است زوجین به جای تخمک، جنین خود را فریز کنند.

نحوه فریز کردن جنین در بانک جنین

فریز کردن جنین شامل چندین مرحله است که در این بخش به آن ها اشاره می­ شود:

استخراج سلول تخمک

تزریقات هورمونی بین 8 تا 10 روز به زن انجام می ­شود تا چندین تخمک بالغ در تخمدان ها تشکیل شوند. به طور معمول زنان در هر چرخه­ ی پریودی یک تخمک بالغ آزاد می ­سازند. سپس یک جراحی کوتاه برای استخراج تخمک های بالغ انجام می ­شود. با وجود بیهوش بودن زن در این جراحی عوارض آن بسیار اندک هستند.

لقاح یا باروری

برای ساخت جنین، تخمک باید با اسپرم ترکیب شده و لقاح یابند. انجام این لقاح در محیط آزمایشگاهی صورت می­گیرد. پزشک معمولا به تخمک لقاح شده اجازه 5 تا 7 روز تقسیم سلولی را می دهد تا به مرحله­ ی بلاستوسیت برسد. این که چه تعداد جنین قابل دریافت و فریز کردن باشد به تعداد تخمک های استخراج شده و مقاومت آن ها دارد. زیر سن 35 سالگی بیشتر تخمک ها تبدیل به جنین می ­شوند و پایداری خوبی دارند (حداقل 50 درصد آن ها) در مواردی که سن زن بیشتر باشد این تعداد کمتر خواهد بود. 

تست ژنتیک

برای تشخیص بیماری های ژنتیکی از جنین تشکیل شده تست ژنتیک صورت می ­پذیرد. بیماری های مشابه فیبروز کیستیک، بیماری تحلیل عضلانی، هانتینگتون و … در مواردی که یکی از والدین مشکوک به داشتن سابقه ­ی بیماری های ژنتیکی است این تست بسیار کمک کننده خواهد بود. با تست ژنتیک احتمال ابتلای کودک به این بیماری های ژنتیکی کمتر می شود.

فریز کردن جنین

ابتدا جنین وارد مرحله ­ی cryopreservation شده که آب سلولی جنین را خارج کرده و آن را با ماده ­ی دیگری جایگزین می­ کند. سپس جنین با مراحل خاصی منجمد می­ شود به گونه ای که کریستال های یخی که به بافت جنین آسیب می ­رسانند تشکیل نشوند. سپس جنین در نیتروژن مایع نگهداری می­ گردد. 95 درصد جنین ها از این مرحله می­ توانند جان به سالم به در ببرند و در این مرحله ­ی انجماد ساختار خود را حفظ کنند.

آی وی اف (IVF)

وقتی که زوجین تصمیم به بارداری می­ گیرند با استفاده از IVF جنین داخل رحم قرار می ­گیرد. موفقیت این روش نیز به سن فرد بستگی دارد. حدود 39.5 درصد برای زنان زیر 35 سال موفقیت آمیز است.

چه اتفاقی می­افتد اگر از جنین فریز شده در بانک جنین را استفاده نکنیم؟

برخی از زوجین ممکن است برای سال ها از جنین فریز شده در بانک جنین استفاده نکنند. ممکن است به دلایلی مثل فوت همسر، جدایی و یا انصراف آن‌ ها از داشتن کودک و یا بارداری آن‌ ها به شکل طبیعی از جنین فریز شده استفاده نکنند. در این موارد چند راه دارند:

  • اهدای جنین به مراکز تحقیقاتی
  • رها کردن جنین
  • اهدای آن به افراد دیگر

هزینه فریز جنین

هزینه ‌ی فریز کردن جنین بسته به منطقه و کلینیک ممکن است متفاوت باشد. در کشوری مشابه آمریکا هزینه ‌ی استخراج تخمک حدود ۱۰۰۰۰ دلار، تست ژنتیک ۳ تا ۵ هزار دلار، سالانه نیز بین ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار هزینه‌ ی شارژ و برای ivf  نیز ۱۲۰۰۰ دلار هزینه خواهد شد. در ایران نیز هزینه هایی مشابه انتقال جنین۳۲۵۰۰۰۰ تومان، مشاوره ژنتیک ۷۵۶۰۰۰، فریز جنین و تخمک به مدت یک سال ۶۷۸۰۰۰۰ تومان، تمدید فریز آن نیز ۳۳۵۰۰۰۰ تومان، ذوب جنین ۴۹۰۰۰۰۰ می‌باشد. در برخی موارد این هزینه‌ ها شامل تعرفه دولتی شده است.

هزینه فریزجنین

آیا از جنین‌ های فریز شده در نهایت کودک سالمی به وجود می ‌آید؟

طبق تحقیقات وزن نوزادانی که به شکل فریز شده بوده اند در حین تولد بیشتر از جنین های تازه بوده است. این بدین معناست که از لحاظ پزشکی این جنین ها سالم تر هستند و مشکل خاصی ندارند.

تا چه مدت می‌توان جنین فریز شده را نگهداری کرد؟

طولانی ترین زمانی که جنین فریز شده در بانک جنین نگهداری شده است در حدود ۳۰ سال بوده است. هر چند زمانی که جنین فریز می‌شود می‌توانید تقریبا تا هر زمانی آن را نگه دارید. افرادی که حدودا یک دهه از فریز کردن جنینشان می گذرد نیازی به آن ندارند. هر چند در برخی موارد نیز فریز جنین تا ۲۰ سال ادامه داشته و سپس پس از ذوب آن تبدیل به کودک سالم شده است.

نرخ موفقیت انتقال جنین های فریز شده به رحم

برای افراد زیر ۳۵ سال احتمال ۶۰ درصد موفقیت وجود دارد. هر چند زنان بالای سر ۴۰ سال احتمال موفقیت نزدیک به ۲۰ درصد دارند. زمانی که تصمیم به بارداری می‌گیرید رحم باید با دارو و رژیم غذایی مناسب آماده‌ی لانه گزینی جنین گردد تا نرخ موفقیت بارداری نیز افزایش یابد. باید در نظر داشته باشید که اگر به بهترین مرکز ناباروری در تهران مراجعه کنید، میزان شانس موفقیت فریز جنین بسیار بالاتر خواهد رفت.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *