02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / بیماری های زنان / بارداری خارج از رحم‌+ عوارض‌+ درمان
۶ دقیقه
درمان بارداری خارج رحم

بارداری خارج از رحم‌+ عوارض‌+ درمان

آنچه می خوانید...

بارداری با یک تخمک بارور شده شروع می شود. به طور معمول، تخمک بارور شده به پوشش داخلی رحم می چسبد. حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در خارج از حفره اصلی رحم رشد می کند. حاملگی خارج از رحم اغلب در لوله فالوپ رخ می دهد. گاهی اوقات، حاملگی خارج از رحم در نواحی دیگر بدن مانند تخمدان، حفره شکمی یا قسمت پایین رحم (دهانه رحم) که به واژن متصل می شود، رخ می دهد. حاملگی خارج از رحم نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد. تخم بارور شده نمی تواند زنده بماند و بافت در حال رشد در صورت عدم درمان ممکن است باعث خونریزی های خطرناک شود.

علائم بارداری خارج از رحم

ممکن است در ابتدا متوجه هیچ علامتی نشوید. با این حال، برخی از زنانی که حاملگی خارج از رحمی دارند، علائم یا نشانه‌های معمول اولیه بارداری را دارند مانند پریود نشدن، حساسیت پستان‌ها و حالت تهوع.

اگر تست بارداری انجام دهید، نتیجه مثبت خواهد بود. با این حال، حاملگی خارج از رحم نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد. همانطور که تخمک بارور شده در محل نامناسب رشد می کند، علائم و نشانه ها بیشتر قابل توجه می شوند.

بیشتر بخوانید: هیستروسکوپی چیست؟


علامتی که هشدار زودهنگام بارداری خارج رحمی را می دهد!

اغلب، اولین علائم هشدار دهنده حاملگی خارج از رحم، خونریزی خفیف واژینال و درد لگن است. اگر خون از لوله فالوپ نشت کند، ممکن است درد شانه یا تمایل به اجابت مزاج را احساس کنید.

علائم اورژانسی حاملگی خارج رحمی

اگر تخمک بارور شده در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد، می تواند باعث پارگی لوله شود. احتمال خونریزی شدید در داخل شکم وجود دارد. علائم در این شرایط بسیار سخت و خطرناک بوده و شامل سبکی شدید سر، غش و شوک است. در این هنگام فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن علائم یا نشانه های حاملگی خارج رحمی، از جمله:

  • درد شدید شکم یا لگن همراه با خونریزی واژینال
  • سبکی شدید سر یا غش
  • درد شانه
  • تهوع و استفراغ
  • ضعف و سرگیجه شدید
  • افت فشار خون

حتما به پزشک متخصص زنان یا یک مرکز تخصصی مراجعه کنید. خوبست در زمان بارداری تحت مراقبتهای پزشکی باشید و درصورت بروز کوچکترین علائم خطرناکی از آن به سادگی نگذرید.

علل ایجاد بارداری خارج رحمی چیست؟

حاملگی لوله ای، رایج ترین نوع حاملگی خارج از رحم، زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در مسیر خود به رحم گیر می افتد، اغلب به این دلیل که لوله فالوپ در اثر التهاب، آسیب دیده یا دفرمه شده است. عدم تعادل هورمونی یا رشد غیرطبیعی تخمک بارور شده نیز ممکن است نقش داشته باشد. عوامل شایعی که معمولا باعث بروز حاملگی خارج از رحم میشود شامل موارد زیر است:

بارداری خارج رحم

چه عواملی خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی را افزایش می دهد؟

برخی از مواردی که احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد عبارتند از:

التهاب یا عفونت: عفونت های مقاربتی، مانند سوزاک یا کلامیدیا، می توانند باعث التهاب در لوله ها و سایر اندام های مجاور شوند و خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهند.

درمان های باروری : برخی تحقیقات نشان می دهد که زنانی که لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا درمان های مشابه انجام می دهند، بیشتر احتمال دارد حاملگی خارج از رحم داشته باشند. ناباروری نیز ممکن است خطر بارداری خارج رحمی را افزایش می دهد.

جراحی لوله فالوپ: جراحی برای اصلاح لوله فالوپ بسته یا آسیب دیده می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد.

استفاده از دستگاه آی یو آی: احتمال باردار شدن با استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) نادر است. با این حال، اگر با IUD باردار شوید، به احتمال زیاد بارداری خارج از رحم است. یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری که معمولاً به عنوان “بستن لوله ها” شناخته می شود، که در صورت باردار شدن پس از اعمال این روش، خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی را افزایش می یابد.

استعمال دخانیات: سیگار کشیدن قبل از بارداری می تواند خطر حاملگی خارج از رحمی را افزایش دهد. هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر ابتلا بیشتر خواهد بود.

عوارض سخت بارداری خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم می تواند باعث باز شدن لوله فالوپ شود. بدون درمان، پارگی لوله می تواند منجر به خونریزی مرگ آور شود.

جلوگیری از بارداری خارج رحمی

هیچ راهی برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم به طور قطعی وجود ندارد، اما با مراقبتهایی می توان سعی بر جلوگیری از بروز این نوع از بارداری نمود:

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی به پیشگیری از عفونت های مقاربتی کمک می کند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن را کاهش دهد.
سیگار نکشید، اگر این کار را می کنید، قبل از اقدام به بارداری آن را ترک کنید.

اگر عفونت لگنی یا عفونت رحمی دارید آن را رها نکنید و سعی به برطرف کردن آن کنید.

اگر از دستگاه آیودی استفاده می کنید سعی کنید در زمانهای گفته شده توسط پزشک مراجعه کنید و معاینه بشوید. دستگاه آیودی تا چند سال ماندگاری دارد و نباید بیش از آن داخل بدن باقی بماند.

درمان بارداری خارج رحم

تخمک بارور شده نمی تواند به طور طبیعی در خارج از رحم رشد کند. بسته به علائم شما و زمانی که حاملگی خارج از رحم تشخیص داده شد، ممکن است با استفاده از دارو، جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی، درمان آن صورت بگیرد.

تجویز دارو برای درمان بارداری خارج رحم

حاملگی خارج از رحم زودرس بدون خونریزی ناپایدار اغلب با دارویی به نام متوترکسات درمان می شود که رشد سلولی را متوقف می کند؛ این دارو به صورت تزریقی تجویز می شود. بسیار مهم است که حاملگی خارج از رحم قبل از دریافت این درمان به صورت قطعی تشخیص داده شود.

استفاده از لاپاراسکوپی

سالپنگوستومی(ایجاد برش روی بخش آسیب دیده لوله) و سالپنژکتومی(برداشتن بخش آسیب دیده لوله) دو عمل جراحی لاپاروسکوپی هستند که برای درمان برخی از حاملگی های خارج از رحم استفاده می شوند. در این روش ها برش کوچکی در شکم، نزدیک یا در ناف ایجاد می شود. در مرحله بعد، پزشک شما از یک لوله نازک مجهز به لنز دوربین و نور (لاپاروسکوپ) برای مشاهده ناحیه استفاده می کند.

جراحی

اگر حاملگی خارج رحمی باعث خونریزی شدید شود، ممکن است به جراحی اورژانسی نیاز داشته باشید. این کار را می توان از طریق لاپاروسکوپی یا از طریق برش شکمی (لاپاراتومی) انجام داد. در برخی موارد می توان لوله فالوپ را نجات داد. با این حال، به طور معمول، لوله پاره شده باید برداشته شود.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.