02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / مشاوره ناباروری / مشاوره ناباروری چه اهمیتی دارد؟
۶ دقیقه
مشاوره ناباروری زوجین

مشاوره ناباروری چه اهمیتی دارد؟

آنچه می خوانید...

یکی از اتفاقاتی که در هنگام ازدواج نمی توان آن را پیش بینی کرد ناباروری زنان و مردان است. در بسیاری از موارد کسانی که با هم ازدواج می کنند اولین برنامه شان داشتن فرزندی سالم است که بتوانند خانواده شان را گسترش بدهند و از اتفاق لذت ببرند. اما متاسفانه در آمار قابل توجهی از زوجین مشاهده می کنیم که با ناباروری مواجه می شوند و در ادامه روند تشخیص و درمان را نزد متخصصین مربوطه در این زمینه پشت سر می گذارند. در ادامه می خواهیم در خصوص مشاوره ناباروری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ضر.ورت مشاوره ناباروری

ناباروری چیست؟

ناباروری به وضعیتی گفته می شود که علیرغم وجود رابطه جنسی صحیح و بدون استفاده از انواع روش های پیشگیری از بارداری به مدت یک سال زنان باردار نشوند.

البته ناباروری 50 درصد به شرایط جسمانی زنان و 50 درصد به مردان باز می گردد. بنابراین زنان و مردان هر دو به یک اندازه می توانند در ناباروری دخیل باشند. در نتیجه روند تشخیص و درمان باید با حضور و همکاری دو طرف انجام شود تا بتوانیم به نتیجه بخشی آن امیدوار باشیم.

مشاوران ناباروری چه کسانی هستند؟

مشاوران ناباروری احتمالاً یکی از انواع متخصصین زیر باشند:

 • روانپزشکان
 • روانشناسان
 • مددکاران اجتماعی
 • ماماها
 • پرستاران
 • درمانگران

تمامی این متخصصین بر حسب تجربه و تخصصی که دارند، می توانند تمامی اقداماتی که در طول روند مشاوره ناباروری نیاز است را برای شما انجام دهند و نتایج مثتبی را برای شما رقم بزنند. اما مهم این است که شما بتوانید بهترین را انتخاب نمایید.

معمولا مراکز ناباروری خوب از پزشکان با تجربه و متخصصی در زمینه های مختلف ناباروری برخوردار هستند که می توانند راهنمای خوبی برای زوجین باشند.

مشاور ناباروری چه اقداماتی انجام می دهد؟

در جلسات مشاوره از شما می خواهند که صحبت کنید و تمامی احساساتی که به صورت درونی تجربه می کنید را با آن ها به اشترک بگذارید.

در نتیجه در ادامه مشاورین ناباروری به تشریح وضعیت شما خواهند پرداخت و بسیاری از موضوعاتی که می تواند در کاهش استرس ها و حالات روانی بد شما موثر باشد را با شما در میان خواهند گذاشت.

در صورت لزوم به شما کتاب هایی معرفی می کنند که با خواندن آن ها نگاه وسیع تری نسبت به وضعیت خود پیدا کنید و از وضعیت بد روانی رهایی یابید.

به مرور و با بهبود روند روحی، شرایط را ارزیابی کرده و در صورت امکان روش های مناسب برای درمان ناباروری را به شما پیشنهاد می کنند. در این راستا ممکن است از روش های تشخیصی مختلف استفاده کنند.

چه زمانی مشاوره ناباروری انجام می شود؟

مشاوره ناباروری در مواردی که شرایط روانی و جسمانی زیر را تجربه می کنید توصیه می شود. زیرا که تا حد زیادی مشاوره با متخصصین مربوطه در زمینه ناباروری می تواند در بهبود وضعیت روانی شما در خصوص ناباروری اثر مثبت بگذارد.

مشاوره ناباروری بهترین گزینه برای کسانی است که:

 • احساس اندوه زیادی دارند.
 • دائماً احساس گناه دارند؛ مخصوصاً اگر ناباروری به شرایط جسمانی آن ها مربوط باشد.
 • دچار افسردگی می شوند و حالات افسردگی منجر به کناره گیری آن ها از جمع خانواده و دوستان می شود.
 • انگیزه شان برای ادامه دادن روند درمانی را از دست می دهند.
 • نوسانات خلقی زیادی را تجربه می کنند.
 • عصبی می شوند و سریعاً نسبت به اشخاص و شرایط واکنش های شدیدی نشان می دهند.
 • استرس و اضطراب زیادی را تجربه می کنند.
 • به اختلالات حافظه و تمرکز دچار می شوند.
 • در زند گی زناشویی شان دچار اختلافات جدی می شوند.
 • در فکر خودکشی و مرگ می افتند و می خواهند که به زندگی شان خاتمه بدهند.

همانطور که می دانید امروزه روش های اهدایی (چه جنین، چه تخمک، چه اسپرم) یا رحم جایگزین به عنوان راهکارهایی برای داشتن فرزند شناخته می شوند. اما برخی افراد ممکن است بر این باور باشند که با این روش ها نمی توانند فرزندی از خون و ژن خود داشته باشند. بنابراین اقدام به درمان نمی کنند. مشاوره ناباروری به این افراد کمک می کند تا از این افکار قدیمی و سنتی دوری کرده و بهترین روش درمان را انتخاب کنند.

مشاوره ناباروری چه مزیت هایی دارد؟

زنان و مردانی که با این مشکل یعنی ناباروری مواجه می شوند، اغلب به طیف گسترده ای از اختلالات روانی مبتلا می شوند. به همین دلیل نیاز دارند که کسانی به عنوان متخصص و کسانی که در این زمینه فعالیت های تخصصی داشته اند به آن ها کمک مشاوره دهند. مهم ترین مزایایی که می توان برای مشاوره ناباروری برشمرد:

 • کاهش احساس غم یا احساس گناه
 • کاهش انزوا طلبی و ورود به جمع ها برای گذراندن زمان: این اتفاق بیشتر برای زنانی رخ می دهد که از جمع کناره گیری می کنند و ناراحتی شان را به تنهایی به دوش می کشند. زمانی که آن ها بعد از مشاوره ناباروری وارد جمع می شوند می توانند تا حدودی از فشار این استرس و نارحتی روانی بکاهند.
 • کاهش افکار خودکشی و مرگ: طبیعی است که با حضور در جمع افراد نسبت به زندگی امید بیشتری پیدا می کنند و از این دست افکار دست می کشند. به همین دلیل وضعیت روانی زنان از حالت افسرده و خمودگی خارج می شود و تلاش می کنند که تمامی اقدامات لازم را در جهت درمان ناباروری به طور کامل انجام دهند.
 • مشاورینی که به مشاوره زوجین می پردازند از تخصص بالایی برخوردارند و در طول سال هایی که به مشاوره های ناباروری پرداختند تجربیات زیادی کسب کرده اند. به همین دلیل در مشاوره ناباروری مراجعین این امکان را دارند که با بهترین و با تجربه ترین متخصصین جلساتی را به صحبت و گفتگو بپردازند. در این جلسات از تجربیات آن ها مطلع خواهند شد و آگاه می شوند که دیگر زوجین چه راهکاری را در جهت کاهش احساسات منفی زندگی شان به کار گرفته اند.

نحوه دسترسی به مشاور ناباروری

برای انتخاب یک مشاور ناباروری خوب راه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید با جستجو در اینترنت با بسیاری از مراکر ناباروری اشنا شوید که بخش مشاوره هم دارند. سپس با بررسی صفحات اجتماعی آن ها تا حدودی با حوزه کاری و بخش های مختلف مرکزشان آشنا خواهید شد. بررسی فعالیت کلینیک در فضای مجازی شما را با میزان رضایتمندی مراجعین نیز آشنا می سازد.

در نهایت آخرین اقدامی که می بایست انجام دهید مراجعه حضوری است. با مراجعه حضوری برای مشاوره ناباروری می توانید به راحتی از مشکلات خود با متخصصین مربوطه صحبت کنید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

نتیجه گیری

بسیاری از زوجین پس از اینکه متوجه می شوند دچار ناباروری شده اند، تمامی امید خود را از دست می دهند. یک مشاور ناباروری خوب به آن ها کمک می کند تا علاوه بر امیدوار بودن، اراده خود را برای اقدامات درمانی از دست ندهند. چه بسا زوجینی که با یک مشاور ناباروری مسیر زندگی خود را تغییر داده و صاحب فرزند شده اند.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.