02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / مشاوره ناباروری / مشاوره ناباروری مردان
۶ دقیقه
مشاوره ناباروری مردان

مشاوره ناباروری مردان

آنچه می خوانید...

طبق آمار جهانی 15 درصد از زوج های در سراسر دنیا نابارور هستند. به این معنی که این زوج ها پس از یک دوره حداقل یک ساله علی رغم داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، همچنان موفق به بارداری نشده اند. بر خلاف باورهای قدیمی که همیشه زنان را عامل اصلی ناباوری می دانستند، این امر در زنان و مردان به یک اندازه شایع است. در واقع حدود یک سوم از مواردی که عامل ناباروری هستند به زنان برمی گردد، یک سوم دیگر از این موارد نیز به دلیل مشکلات و شرایط مربوط به مردان. باقی مواردی که عامل ناباروری هستند به دلیل مجموعه ای از مسائل و مشکلات زن و مرد (هردو باهم) است. یکی از مشکلات اصلی مردانی که دچار ناباروری هستند دشواری مطرح کردن این موضوع و صحبت کردن در مورد آن است. خبر خوب این است که ما می توانیم با به کارگیری روش های نوین به زوج هایی که مشکل ناباروری دارند کمک کنیم.

علائم و نشانه های ناباروری در مردان

ناباروری بسیاری از زوج ها بیش از تنها یک دلیل دارد. بنابراین بهتر است که زن و مرد هر دو باهم به یک مرکز ناباروری خوب مراجعه کنند. بارزترین نشانه ناباروری در مردان، ناتوانی در باردار کردن است اما در برخی موارد هیج نشانه دیگری از ناباروری وجود نخواهد داشت.

علل ناباروری آقایان

در برخی از موارد یک مشکل زمینه ای مانند برخی اختلالات ارثی، مشکلات هورمونی، رگ های گشاد شده در اطراف بیضه و شرایطی که منجر به مسدود شدن مسیر اسپرم شود، باعث ایجاد برخی علائم و نشانه های ناباروری می شوند. در ادامه برخی از علائم و نشانه های ناباروری در مردان را مطرح می کنیم:

 • داشتن مشکلات و اختلالاتی در حین عملکرد فعالیت جنسی
 • درد، تورم و یا مشاهده هرگونه توده در بیضه ها
 • عفونت های تنفسی برگشت پذیر
 • رشد و تغییر اندازه غیرعادی در سینه ها (ژنیکوماستی)
 • کم شدن موهای صورت و بدن و یا هر مشکل کروموزومی یا هورمونی
 • کم بودن تعداد اسپرم ها نسبت به حد نرمال (کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر و یا کمتر از 39 میلیون اسپرم در مقدار کلی منی خارج شده در هر انزال)

تشخیص ناباروری مردان چگونه انجام می شود؟

پس از مراجعه اولیه و انجام برخی اقدامات اولیه بیمار به یک پزشک متخصص ارجاع داده می شود. اقداماتی که متخصص انجام خواهد داد شامل موارد زیر است:

 • معاینه فیزیکی بدن و بررسی سوابق پزشکی بیمار: این مرحله شامل معاینه دستگاه تناسلی و پرسش درباره سوابق ژنتیکی ناباروری در بستگان فرد، ابتلا به بیماری ها و مشکلات جسمی، آسیب دیدگی و یا هر اقدام موثر بر باروری فرد است. همچنین پزشک ممکن است در رابطه با بلوغ جنسی و عادت های جنسی فرد نیز از او سوالاتی بپرسد.
 • آنالیز اسپرم و بررسی عملکرد غدد در بدن بیمار: نمونه های اسپرم به چند روش مختلف از بیمار قابل دریافت هستند.
 • اندازه گیری سطح هورمون ها
 • سونوگرافی بیضه ها
 • بررسی اینکه آیا بیمار در معرض عوامل زمینه ساز بوده یا نه: در ادامه برخی از این عوامل را ذکر کرده ایم.
 1. سابقه ابتلا به عفونت پروستات یا عفونت دستگاه تناسلی
 2. پیچیدگی بیضه ها یا وارد شدن آسیب و ضربه به آن ها
 3. سابقه بلوغ زودرس (بلوغ در سنین پایین) و یا بلوغ دیررس (بلوغ در سنین بالاتر از سنین معمول)
 4. قرار گرفتن در معرض مواد سمی و یا مخاطرات محل کار مثل سرب، کادمیم، جیوه، اکسید اتیلن، وینیل کلرید، رادیو اکتیویته و اشعه ایکس
 5. استعمال دخانیات
 6. مصرف بالای الکل
 7. قرار گرفتن قسمت های تناسلی بدن در معرض گرمای زیاد
 8. ترمیم فتق
 9. بیضه نزول نکرده
 10. داروهای تجویز شده برای زخم یا پسوریازیس
 11. ابتلا به اوریون بعد از بلوغ

برای افزایش شانس باروری چه باید کرد؟

برای افزایش شانس باروری آقایان توصیه می شود زوج ها هر دو تا سه روز یک بار رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند.

به علاوه ایجاد تغییراتی خاص در سبک زندگی همراه با زمان بندی مقاربت متناسب با زمان تخمک گذاری، برخی از راه های پیشنهادی برای افزایش احتمال باروری به شمار می روند. به هر حال این روش تنها کمک کننده هستند و نمی توان انتظار درمان قطعی از آن ها داشت. در ادامه به برخی از روش های درمان ناباروری آقایان می پردازیم.

درمان قطعی ناباروری در مردان

بیشتر درمان های ناباروری لازم است که توسط پزشک متخصص تجویز شوند. امروزه روش های درمانی جدیدی برای درمان ناباروری ابداع شده اما ناباروری به طور کلی از طریق تجویز دارو، به کارگیری تجهیزات پزشکی، انجام جراحی و یا تولید مثل کمکی، درمان و یا کنترل می شود.

تجویز دارو

چنانچه بیمار کمبود تستوسترون داشته باشد پزشک تزریق گنادوتروپین را برای بهبود باروری پیشنهاد خواهد داد که در بدن باعث تولید تستوسترون می شود.

در صورتی که بیمار انزال معکوس یا انزال پس گرد داشته باشد اسپرم ها به جای خارج شدن به عقب بر می گردند و از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می شوند. در چنین شرایطی پزشک ممکن است داروهایی از قبیل پزودوافدرین (pseudoephedrine) را برای کمک به بسته شدن خروجی مثانه در حین انزال تجویز کند.

داروهایی از قبیل سیلدنافیل (یا همان ویاگرا) ، تادالافیل (سیالیس) و یا آلپروستادیل نیز در درمان اختلالات نعوظ موثر هستند.

تجهیزات پزشکی

چنانچه ناباروری فرد به دلیل مشکلات نعوظ و یا تحت تأثیر مصرف برخی داروها باشد برای درمان، نیاز به استفاده از دستگاه پمپ وکیوم خواهد بود. این دستگاه با پمپاژ هوا به بیرون موجب جریان یافتن خون در آلت تناسلی می شود و یک باند انقباضی که در پایه آلت تناسلی قرار گرفته است، آلت فرد را در حالت نعوظ نگه می دارد. این باند پس از 30 دقیقه برداشته می شود.

جراحی

نبودن اسپرم در مایع منی اغلب به دلیل انسداد لوله های انتقال دهنده اسپرم از بیضه ها به آلت تناسلی است. در این شرایط ممکن است با جراحی، مشکل بیمار برطرف گردد. در افرادی که عمل وازکتومی انجام داده باشند بسته به شرایط فرد و نظر پزشک، احتمال بازگرداندن قدرت باروری از طریق جراحی وجود دارد.

همچنین در صورت ابتلا به واریکوسل و نبود هیچ دلیل و عامل دیگری برای ناباروری، پزشک ممکن است انجام جراحی را به بیمار پیشنهاد دهد. اگرچه شواهد کافی برای تأیید نقش عمل در افزایش احتمال باروری به شیوه طبیعی در دست نیست اما جراحی واریکوسل ممکن است کیفیت اسپرم را افزایش دهد.

تولیدمثل کمکی

در صورتی که روش های درمانی فوق، موثر و جوابگو نباشند پزشک ممکن است استفاده از روش های کمک باروری را توصیه کند. روش هایی از قبیل تلقیح داخل رحمی (IUI)، لقاح آزمایشگاهی (IVF) و میکرواینجکشن (ICSI) می توانند گزینه های درمان مناسبی برای زوجین باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این روش ها می توانید بر روی دکمه های زیر کلیک کنید.

نتیجه گیری

طی مشاوره ناباروری برای آقایان به بررسی علل و احتمالات بروز ناباروری پرداخته می شود که برای تشخیص و درمان دقیق لازم است از روش های مطمئن و جدیدی که در کلینیک های ناباروری به کار گرفته می شود، استفاده کنید. از همین رو مهم است که در یک مرکز ناباروری مجهز اقدام به تشخیص و درمان کنید. برای انتخاب یک مرکز ناباروری خوب نهایت دقت خود را به کار گیرید تا احتمال موفقیت پروسه درمان و باروری را برای خود افزایش دهید.

منابع

https://healthcare.utah.edu/fertility/treatments/diagnostic-testing/what-to-expect.php

https://www.bupa.co.uk/health-information/mens-health/male-infertility

medfem.co.za/male-infertility/

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

2 پاسخ

 1. سلام آقای دکتر
  من در سال ۸۴ جراحی مغز برای تومور هیپوفیز شدم الان هم ۲ ساله که ازدواج کردم و داروهای. لووتیروکسین برای کم کاری تیرویید و پردنیزولون برای کمبود کورتیزول و کابر گولین برای افزایش پرولاکتین و اچ سی جی و اچ ام جی یک روز در.میان یک عدد برای تولید اسپرم مصرف می کنم و تعداد اسپرم من به 25 میلیون رسیده ولی متاسفانه ۹۰ درصد اسپرمها ساکن و ده درصد دارای حرکت آهسته است خیلی ممنون میشوم اگر منو کمک بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.