02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / مشاوره ناباروری / مشاوره ایمونولوژی و اهمیت آن برای بارداری
۵ دقیقه
اهمیت مشاوره ایمونولوژی

مشاوره ایمونولوژی و اهمیت آن برای بارداری

آنچه می خوانید...

ایمونولوژی یکی از مهم ترین رشته های علوم پزشکی و زیست شناختی است که به مطالعه سیستم ایمنی بدن می پردازد. سیستم ایمنی بدن در برابر تمامی میکروب ها و ویروس هایی که از خارج به بدن ما وارد می شوند واکنش نشان داده و آن ها را بین می برند. به همین دلیل سیستم ایمنی از بروز عفونت و بیماری پیشگیری می کند. در صورتی که به هر دلیلی سیستم ایمنی بدنی با اختلال مواجه شود، افراد به انواع بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن از جمله سرطان و آلرژی مبتلا می شوند. با گسترش دانش ایمونولوژی اطلاعات ما در خصوص انواع بیماری های خود ایمنی و همچنین تولید انواع واکسن ها افزایش یافت.

انواع اختلالات ایمونولوژی

سیستم ایمنی بدنی بسیار دقیق و متعادل عمل می کند. هرگونه بروز اختلال در عملکرد این سیستم منجر به بروز انواع بیماری های خودایمنی می گردد. مهم ترین بیماری هایی که در اثر اختلال در سیستم ایمنی بدنی رخ می دهد، به شرح زیر است.

بیماری های خود ایمنی

این بیماری ها در مواردی رخ می دهند که سیستم ایمنی بدن علیه خودش پادتن تولید کند و به روند طبیعی بدن حمله کند. در واقع با اختلال در سیستم ایمنی بدن این سیستم نمی تواند بین مولکول های غیر مضر و مضر تفکیک قائل شود. مثلاً در مواردی که سیستم ایمنی با اختلال مواجه شود ممکن است بعد از لقاح به جنین شکل گرفته به عنوان عاملی بیرونی حمله کند و آن را از بین ببرد. یا این که سیستم ایمنی بدنی نسبت به گرده گل ها و بوهای خاص واکنش نشان می دهد و منجر به بروز آلرژی در افراد می شود. دیابت نوع اول نیز از انواع بیماری های خود ایمنی است که از بدو تولد تا مراحل اولیه زایمان، بروز پیدا می کند.

آلرژی

مواد آلرژین طیف وسیعی را شامل می شوند. آلرژین ها به مجموعه موادی گفته می شود که موجب واکنش های آلرژیک در افراد می گردد. برای مثال خوردن بادام زمینی یا بوییدن عطرها و یا قرار گرفتن در محل هایی که درختان در حال گرده افشانی هستند می تواند عاملی برای بروز واکنش های آلرژیک شود. در این عارضه مولکول های بی ضرر از مولکول ها مضر تشخیص داده نمی شود و افراد با واکنش هایی از جمله کهیر یا سرفه کردن یا عطسه کردن نسبت به آلرژین ها واکنش نشان می دهند. آسم نیز یکی از انواع بیماری های ناشی از اختلال از سیستم ایمنی بدن محسوب می شود.

سقط جنین و اختلالات ایمونولوژی

سقط جنین و اختلالات ایمونولوژی

بعد از این که جنین تشکیل شد نیمی از آن از سلول های پدر ساخته شده است. به همین دلیل در بدن مادر به عنوان یک عامل خارجی و بیرونی شناخته می شود.

در وضعیت طبیعی سیستم ایمنی بدن نسبت به جنین تشکیل شده هیچ واکنشی نشان نمی دهد و با آن به نوعی تطبیق داده می شود. اما در صورتی که مادر به نقص سیستم ایمنی بدن مبتلا باشد نسبت به آن واکنش نشان داده و جنین را از بین می برد.

پس زدن جنین، هم در مراحل اولیه بارداری و پیش از لانه گزینی آن امکان پذیر است و هم پس از بارداری احتمال بروز وجود دارد.

به همین دلیل ضروری است زنانی که دچار سقط های مکرر می شوند یا نابارور هستند و پیش از لانه گزینی، جنین پس زده می شود تحت مشاوره های ایمونولوژی قرار گیرند تا اقدامات لازم تشخیصی و درمانی برای این افراد انجام شود.

چه کسانی باید مشاوره ایمونولوژی داشته باشند؟

افرادی با شرایط زیر جزو موارد مناسب برای جلسات مشاوره ایمونولوژی محسوب می شوند:

  • زنانی که در سنین پایین تر از 35 سال قرار دارند و سه بار سقط جنین داشته اند.
  • زنانی که در سنین پایین تر از 35 سال قرار دارند و سه بار با شکست لانه گزینی مواجه شدند.
  • زنانی که در سنین بالاتر از 35 سال قرار دارند و دو مرتبه سقط جنین داشته اند.
  • زنانی که در سنین بالاتر از 35 سال قرار دارند و دو مرتبه لانه گزینی جنین شان شکست خورده است.

این افراد به دلیل شرایطی که تجربه می کنند باید توسط متخصصین مشاوره ایمونولوژی در یک مرکز ناباروری خوب معاینه شوند.

بهترین زمان برای انجام مشاوره ایمونولوژی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای شرکت در جلسات مشاوره ایمونولوژی یک ماه و نیم قبل از اقدام برای بارداری است. زمانی که افراد در این بازه زمانی نسبت به مشاوره های ایمونولوژی اقدام می کنند، متخصصین مربوطه می توانند با اقدامات درمانی خاص، سیستم ایمنی بدن مادر را جهت آمادگی برای بارداری تنظیم کنند.

مراحل مشاوره های ایمونولوژی

در ابتدا که زنان با مشکلات مختلفی به متخصصین مراجعه می کنند باید شرح حال کاملی از وضعیت خود و دلیل مراجعه نزد مشاورین را ارائه کنند.

با شرح حال گیری و بررسی پرونده پزشکی مراجعه کننده، متخصصین آگاهی نسبی را در خصوص وضعیت مادر بدست می آورند.

در نهایت یکسری آزمایشات ایمونولوژی تجویز می شود که مراجعین باید آن ها را انجام داده و سریعاً نتیجه آزمایشات را نزد متخصصین ارائه کنند.

آگاهی از شرح حال و وضعیت مراجعه کننده تعیین می کند که ایمونولوژیست ها باید دقیقاً چه روش درمانی را پیش ببرند. زیرا شرایط جسمانی زن در تعیین نوع داروها نقش مهمی دارد.

با استفاده از داروها زنان به لحاظ جسمانی آمادگی های لازم را در جهت پذیرش و نگه داری جنین پیدا می کنند. بنابراین ضروری است که حتی قبل از اقدام به بارداری نزد بهترین متخصصین مشاوره های ایمونولوژی را پشت سر بگذارند تا روند درمانی به طور دقیق و تخصصی برای آن ها انجام شود.

ضرورت مراجعه به بهترین متخصصین و مشاورین ایمونولوژی

به دلیل این که این اقدامات تشخیصی و درمانی از حساسیت بالایی برخوردار است ضروری است که در ابتدا به بهترین متخصصین و مشاورین ایمونولوژی دسترسی پیدا کنید سپس به آن ها مراجعه کنید.

بهترین مشاور ایمونولوژی کسی است که:

  • تجربه و تخصص زیادی در زمینه مشاوره ایمونولوژی دارد.
  • تحصیلات آکادمیک و دوره های تخصصی برای آموزش های لازم را در زمینه مشاوره های ایمونولوژی پشت سر گذاشته است.
لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.