02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / خدمات اهدای جنین / فریز تخمک، مرحله به مرحله
۹ دقیقه
فرآیند فریز کردن تخمک

فریز تخمک، مرحله به مرحله

آنچه می خوانید...

فریز تخمک چیست؟ فریز تخمک یک روش حفظ باروری است که در آن تخمک ها از تخمدان ها استخراج و منجمد می شوند. از این تخمک های منجمد در روش های کمک باروری برای افراد مناسب استفاده می شود. اگر می خواهید بدانید که فریز تخمک و استفاده از آن ها برای چه افرادی مناسب است، با ما همراه باشید.

فریز تخمک چگونه انجام می شود؟

در ادامه مراحل فریز تخمک را به ترتیب بیان می کنیم.

بررسی های اولیه

در ابتدا فرد باید به یک مرکز درمان ناباروری خوب مراجعه کند و تحت نظر پزشک یا پزشکان متخصص حاضر در آن، در روز سوم سیکل قاعدگی آزمایشاتی به شرح زیر را انجام دهد:

 • آزمایشات هورمونی مانند AMH
 • آزمایشات عفونی مانند هپاتیت و آچ آی وی

علاوه بر این موارد، انجام سونوگرافی نیز توصیه می شود. زیرا با توجه به نتیجه آن می توان وضعیت تخمدان و فولیکول ها را مورد بررسی قرار داد.

حال که بررسی های اولیه انجام شد، مراحل اصلی فریز تخمک آغاز می شود.

تحریک تخمدان

به منظور تحریک کردن تخمدان ها برای تولید تخمک های بیشتر، از داروهایی استفاده می شود که حاوی HMG، FSH و آگونیست و آنتاگونیست هورمون آزادکننده گونادوتروپین هستند. با این کار به جای تولید شدن یک تخمک در طول سیکل قاعدگی، چندین تخمک تولید و بالغ می شوند.
در طول مدت زمانی که فرد این داروها را مصرف می کند باید نزد پزشک متخصص خود مراجعه کند تا با انجام سونوگرافی واژینال وضعیت فولیکول ها مشخص شود.
همچنین لازم است آزمایشات هورمونی را پس از مصرف داروها مجدد انجام دهد تا میزان هورمون ها پس از مصرف دارو نیز مشخص شود.

جراحی پانکچر (تخمک گیری)

این عمل جراحی با بیهوشی خفیف انجام می شود. پزشک با استفاده از یک پروپ مخصوص برای سونوگرافی واژینال که دارای سوزنی ظریف و بسیار نازک در نوک آن است، اقدام به برداشتن تخمک از فولیکول ها می نماید. هرچه تخمک های بیشتری از این طریق استخراج شود، احتمال موفقیت آمیز بودن روش انجماد تخمک ها نیز بیشتر است.

ویدئوی واقعی برداشتن تخمک از فولیکول توسط دکتر الهام پورمطرود، فوق تخصص نازایی زنان

معرفی کامل روش های تخمک گیری با پانکچر

عمل تخمک گیری با پانکچر که یکی از مراحل درمان ivf است ، در اکثر موارد تحت هدایت سونوگرافی و به صورت واژینال انجام می گیرد. اما در بعضی موارد پزشک امکان دسترسی به تخمدان ها از طریق واژینال را ندارد.در اینگونه موارد ترجیح بر این است که تخمک گیری از طریق لاپاراسکوپی و از طریق شکم انجام بگیرد.

اما در چه مواردی از لاپاراسکوپی استفاده می شود؟ در این ویدئو به طور کامل این مساله شرح داده شده است.

فریز تخمک

پس از کرفتن تخمک ها از فولیکول، آن ها را در یک فضای حاوی نیتروژن مایع با دمای -196 درجه یا ب اصطلاح تانک نیتروژن مایع، نگهداری می کنند تا مانع فعالیت بیولوژیکی تخمک ها شوند.
فرآیند انجماد تخمک ها به دو صورت انجام می گیرد.

انجماد آهسته

Cryoprotectants به معنای لغوی محافظ های ضد سرما هستند و در عمل نیز موادی با غلظت بالا می باشند که مانع تشکیل بلور یخ در سلول ها می شود. در ابتدای روش فریز تخمک به صورت آهسته از غلظت کم این مواد استفاده می شود، درجه حرارت به مرور کاهش یافته و متابولیسم سلول های تخمک کم می شود. در نهایت غلظت بیشتری از Cryoprotectants مورد استفاده قرار می گیرد.

انجماد سریع (شیشه سازی)

در این روش از همان ابتدا غلظت بالای Cryoprotectants مورد استفاده قرار گرفته و فرآیند فریزینگ به سرعت انجام می شود. از همین رو بلورهای یخی نیز در سلول ها تشکیل نمی شوند.

چگونه از تخمک های منجمد استفاده می شود؟

ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که نحوه استفاده از تخمک های فریز شده به چه صورت است؟ در پاسخ باید بگوییم زمانی که فرد تصمیم به بارداری می گیرد باید این تخمک ها بارور شوند. به همین منظور آن ها را از حالت فریز خارج می کنند و با روش میکرواینجکشن لقاح با اسپرم صورت می گیرد.

در نهایت فرد می تواند چند ساعت پس از انجام ICSI کلینیک باروری را ترک کند.

پس از انتقال تخمک های فریز شده ممکن است برخی افراد با مسائلی به شرح زیر مواجه شوند که در این صورت می بایست حتما پزشک خود را در جریان بگذارند.

 • افزایش وزن تا حدود 1 کیلوگرم طی 24 ساعت
 • اختلال ادراری
 • افزایش تب تا بیش از 38.5 درجه
 • خونریزی شدید (به حدی که ناچار به تعویض مکرر پدهای بهداشتی شوید)

چه افرادی برای استفاده از تخمک های فریز شده مناسبند؟

زوجینی که از این روش استفاده می کنند، می توانند بارداری موفقی داشته باشند. زنان با حداقل یکی از شرایط زیر کاندید مناسبی برای دریافت تخمک های فریز شده محسوب می شوند:

 • زنان بالای 40 سال که احتمال وجود تخمک های طبیعی برای آن ها کمتر است.
 • مبتلایان به نارسایی تخمدان
 • کاهش ذخیره تخمدان
 • در مواردی که تخمک یا جنین در سیکل های قبلی از کیفیت پایینی برخوردار بوده اند.
 • در صورت وجود بیماری های ژنتیکی شناخته شده در خانواده به ویژه اگر فرزند مبتلا دارند و دسترسی به تشخیص های قبل تولد امکان پذیر نیست.

اگر می خواهید بدانید شرایط استفاده از تخمک های اهدایی فریز شده را دارید یا خیر، توضیحات دکتر آتوسا عزیزخانی، جراح و متخصص زنان، زایمانو نازایی را بشنوید.

احتمال باروری با تخمک های منجمد شده چقدر است؟

بیایید با یک تصور غلط اما رایج شروع کنیم. گرچه فریز تخمک ممکن است برخی از استرس ها را از نظر دانستن جدول زمانی بچه دار شدن از بین ببرد؛ اما لزوما یک روش مطمئن برای تضمین باروری نیست.

چرا؟ زیرا تمام تخمک هایی که منجمد می شوند، زنده نخواهند بود (در این شرایط کیفیت و کمیت را نیز در نظر بگیرید). اینکه چه تعداد تخمک پس از گرم شدن زنده مانده و می توانند با موفقیت بارور شوند، بستگی به شرایط سنی افرادی دارد که آن ها را فریز کرده اند. همچنین مهم است که بعد از خارج شدن از انبار، چند عدد از آن ها سالم و زنده هستند. به علاوه، باروری با افزایش سن تغییر می کند. بنابراین اگر تخمک های خود را در 25 سالگی منجمد کنید و در 35 سالگی از آن ها استفاده کنید، باید با واقعیت های بارداری در این سن مقابله کنید.

این ها استدلال هایی برای موافقت یا مخالفت انجماد تخمک های شما نیستندو تنها نکاتی است که باید در نظر داشت. در نهایت تنها پزشک متخصص می تواند تصمیم بگیرد که آیا این روش برای شما مفید است یا خیر.

فریز تخمک برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی این روش برای تمامی بانوانی که قصد فرزندآوری در آینده را دارند مناسب است اما به صورت جزئی تر اگر بخواهیم بگوییم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که در اثر جهش های ژنتیکی به بیماری های خاصی مبتلا شده اند که موجب نارسایی تخمدان برای آن ها می شود. از جمله این بیماری ها می توان به سندروم ترنر یا سندرم ایکس اشاره کرد.
 • بانوانی که روش آی وی اف برای آن ها انجام شده و نیازی به استفاده از تخمک های اضافی خود ندارند.
 • مبتلایان به بیماری سرطان که با تحت معالجه با روش شیمی درمانی قرار دارند.
 • خانم هایی که دارای فرزند هستند و برای خودشان فرزندی نمی خواهند، می توانند با فریز تخمک نقش موثری در اهدای آن داشته باشند.
 • زنانی که به دلایل شخصی فعلا قصد بارداری ندارند.
 • مبتلایان به بیماری های خاصی مانند کم خونی داسی شکل یا بیماری لوپوس و مشابه آن ها.
 • بانوانی که تخمدان آن ها در اثر جراحی های مختلف، آسیب دیده است.

آیا دختران باکره می توانند فریز تخمک انجام دهند؟

دختران مجرد و باکره هم می توانند اقدام به انجماد تخمک ها کنند. اما مهم ترین شرایطی که این اقدام برای آن ها توصیه می شود، به شرح زیر است:

 • ابتلا به بیماری و مشکلاتی که می تواند قدرت باروری را تحت تاثیر قرار دهد؛ مانند بیماری های خود ایمنی یا کم خونی سلول داسی.
 • روش های درمانی خاصی که می تواند باروری دختران را دچار اختلال نماید؛ مانند جراحی تخمدان ها، شیمی درمانی، پرتودرمانی و … .
 • دخترانی که تمایل به تغییر جنسیت دارند، می توانند تخمک های خود را فریز کنند.
 • در صورت نداشتن شرایط ازدواج و نگرانی برای از دست دادن فرصت مادر شدن در آینده یکی دیگر از شرایطی است که دختران را به کاندید مناسبی برای فریز تخمک تبدیل می کند.

بهترین سن برای فریز تخمک

طبق انجمن پزشکی تولید مثل آمریکا (ASRM)، زمان مناسب برای انجماد تخمک ها در سنین 20 و اوایل 30 سالگی است که ذخیره تخمدان (تعداد تخمک های تخمدان) و تخمک های سالم بیشتری دارید.

با آزمایش هورمون های باروری (مثلا با باروری مدرن!)، می توانید اطلاعات زیادی در مورد وضعیت ذخیره تخمدان به دست آورید. این به شما کمک کند با توجه به نظر پزشک تصمیم بگیرید که آیا انجماد تخمک برای شما مناسب است یا خیر. گفته شده فریز تخمک برای افراد بالای 38 سال توصیه نمی شود.

آیا فریز تخمک عوارض دارد؟

بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت است؛ اما علائم زیر پس از انجماد تخمک کاملا طبیعی است و با گذشت زمان کاهش می یابد:

 • گرفتگی و درد ناشی از روش بازیابی تخمک
 • نوسانات خلقی
 • تغییرات هورمونی

معمولا یک هفته پس از انجام این روش می توان به روال عادی زندگی بازگشت و فعالیت های روزمره را از سر گرفت.

 از تصمیم گیری در تغییر روند زندگی خود بلافاصله پس از بازیابی تخمک، خودداری کنید. جالب است بدانید پس از عمل نیز احتمال باردار شدن وجود دارد. زیرا ممکن است تخمک هایی به اطراف آویزان باشند که برای فریز از فولیکول ها خارج نشده اند. بنابراین از رابطه جنسی محافظت نشده با شریکی که دارای اسپرم سالم است، دوری کنید.

بهترین مرکز فریز تخمک در ایران را چگونه بیابیم؟

برای انتخاب بهترین مرکز فریز تخمک در ایران یا تهران باید به اندازه کافی تحقیق کنید. زیرا امروزه مراکز متعددی در زمینه درمان ناباروری و خدمات اهدای جنین مشغول به فعالیت هستند اما تعداد محدودی از آن ها دارای سوابق موفق هستند. همچنین ممکن است تمامی مراکز درمان ناباروری از تکنولوژی های روز دنیا برخوردار نباشند. بنابراین لازم است ابتدا در مورد این موضوعات به خوی تحقیق کنید و سپس مرکز مناسب برای فریز تخمک را انتخاب نمایید.

برای این کار می توانید فعالیت احتماعی کلینیک مورد نظر را در صفحات مجازی دنبال کنید و یا با تماس تلفنی و مراجعه حضوری، ابهامات خود را برطرف سازید.

نتیجه گیری

دقت کنید مرکزی که برای فریز تخمک در تهران و یا هر شهر دیگری انتخاب می کنید با پزشکان با تجربه ای در زمینه درمان ناباروری همکاری داشته باشد. زیرا در غیر این صورت ممکن است احتمال باروری و نتیجه مثبت از روند درمان، برای شما بسیار کاهش یابد.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.