02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

۶ دقیقه
فریز بافت بیضه

فریز بافت بیضه چیست؟

آنچه می خوانید...

امروزه روش های مختلفی به عنوان تکنیک های پیشپیرانه یا درمانی برای ناباروری وجود دارد که بسیاری از آن ها با انجماد انجام می گیرند. فریز بافت بیضه یکی از این روش ها است که اغلب برای آقایانی کاربرد دارد که به علت ابتلا به سرطان، تحت درمان شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار دارند. در ادامه جزئیات بیشتری از این روش را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

مراحل فریز بافت بیضه

بافت بیضه

بیضه ها از بخش های مهم اندام تناسلی مردان هستند که نقش مهمی در باروری آن ها ایفا می کنند. به طوری که بروز هرگونه اختلال در این بافت منجر به ناباروری مردان می شود. مردان معمولا دو بیضه دارند که درون کیسه های بیضه قرار گرفته اند. در این اندام ها هورمون های تستوستورون و اسپرم تولید می شود.

مردان قبل از این که به سن بلوغ برسند و وارد سن باروری شوند درون بیضه هایشان اسپرم بالغ شکل نمی گیرد. در واقع پیش از سن بلوغ صرفاً سلول های بنیادی در داخل بیضه ها وجود دارد که اسپرم ساز هستند. بعد از این که مردان به سن بلوغ رسیدند و وارد مرحله باروری شدند، سلول های بنیادی به تولید اسپرم در داخل بیضه ها کمک می کند. مجموع تمامی سلول هایی که در داخل بیضه قرار گرفته اند، بافت بیضه نامیده می شود.

فریز بافت بیضه

فریز کردن یا انجماد بافت بیضه یکی از بهترین و موفق ترین روش هایی است که به منظور حفظ سلامت بیضه برای باروری مردان انجام می شود. البته این اقدام برای مردانی انجام می پذیرد که به سرطان مبتلا هستند و انواع روش های درمانی از جمله شیمی درمانی یا پرتو درمانی را جهت درمان بیماری شان انجام می دهند.

روش های شیمی درمانی و پرتو درمانی به بهبود وضعیت و درمان تومورهای سرطانی مردان کمک می کند. در مواردی که این اقدامات درمانی منجر به ناباروری مردان می شود، نیاز به اقدامات پیشگیرانه ای در مقابل اختلالات باروری یا بروز ناباروری است. یکی از مهم ترین اقداماتی که در این راستا انجام می گیرد، فریز کردن بافت بیضه است.

مراحل انجام فریز بافت بیضه

این اقدام باید طی یک جراحی ساده انجام شود. به همین دلیل نیاز است که در ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. بنابراین اولین مرحله از روند فریز بافت بیضه تزریق مواد بیهوشی به فرد است.

سپس با ایجاد برش در ناحیه کیسه بیضه با تکنیک های مخصوصی از یک بیضه نمونه برداری انجام می شود.

بافتی که از بیضه برداشت می شود، به عنوان نمونه داخل یک ماده قرار داده می شود. این بافت به سرعت به محل فریز بیضه منتقل می شود که بعد از بررسی های لازم، مراحل فریز بیضه انجام پذیرد.

چه مردانی باید فریز بافت بیضه برایشان انجام شود؟

شرایطی که در ادامه بیان می کنیم مربوط به آقایانی است که به دلیل شرایط جسمانی خاصشان باید از روش فریز بافت بیضه برای پیشگیری از بروز ناباروری کمک بگیرند.

مردانی که به انواع سرطان ها مبتلا هستند و باید شیمی درمانی یا پرتو درمانی انجام دهند.

شیمی درمانی و پرتو درمانی تا حد زیادی در قدرت باروری و نیز اسپرم های مردان اثر منفی می گذارد. به همین دلیل نیاز است که اسپرم های سالم و قوی مردان را برای باروری در آینده برداشته و فریز شود.

مردانی که به دلایل مختلف باید تحت یک عمل جراحی بیضه هایشان را بردارند.

مردانی که به آزواسپرمی مبتلا هستند و برای انجام میکرواینجکشن اقدام می کنند.

اسپرم این دسته از آقایان برای یک لقاح طبیعی و موفق، از لحاظ کمیت و کیفیت کافی نیست. به همین دلیل نیاز است که از روش های کمک باروری برای آن ها کمک گرفته شود. یکی از این روش ها فریز بافت بیضه است.

آیا فریز کردن بافت بیضه خطرناک است؟

این روش یکی از نوین ترین روش هایی است که با هدف پیشگیری از بروز ناباروری در مردانی انجام می شود که به سرطان دچار شده اند. این روش حتی در حیوانات نیز انجام شده و با نتایج موفقیت آمیزی همراه بوده است. اما نمی توان در خصوص نتایج آن برای تولد نوازدانی که حاصل این روش هستند اظهار نظر قطعی کرد. زیرا هنوز پژوهش های دقیق و جامعی در این زمینه انجام نشده است.

آیا سلول های فریز شده در روند فریز بافت بیضه سرطانی است؟

در برخی از انواع سرطان ها این احتمال وجود دارد که سرطان به سلول های دیگر گسترش پیدا کند. برای مثال در سرطان لنفوم یا لوسمی سلول های سرطانی انتشار زیادی پیدا می کنند و موجب آلوده شدن سلول های زیادی می شوند. به همین دلیل قبل از این که از سلول های فریز شده استفاده شود، سلول ها باید از جهت هیستوپاتولوژی مورد ارزیابی قرار گیرند تا مشکلی در آن ها به وجود نیامده باشد.

حتی در روند انجماد بافت بیضه پیش از این که سلول ها مورد استفاده قرار گیرند، سلول های فریز شده با تکنولوژی های پیشرفته و نوین بررسی می شوند تا سلول های میکرومتاستاتیک تشخیص داده شوند.

بنابراین روشن است که این روند با کمترین خطر و با بالاترین ایمنی برای افراد مختلف قابل انجام است و هیچ خطری سلامت افراد را تهدید نمی کند. طبیعی است که متخصصین در این زمینه آموزش های لازم را دیده اند و می توانند بهترین برنامه را برای فریز بافت بیضه افراد طراحی کنند.

هزینه فریز بافت بیضه

این روزها مراکز درمانی مختلفی جهت فریز بافت بیضه فعالیت های تخصصی مختلفی را انجام می دهند. هر کدام از مراکز بر حسب امکانات خود و نیز شرایط مراجعه کنندگان هزینه های مخصوص به خود را دریافت می کنند. به همین دلیل نمی توان هزینه ای ثابت را برای این اقدام تعیین کرد.

بسیاری از عوامل از جمله، تجهیزات به کار گرفته شده در روند فریز بافت بیضه، میزان تخصص و مهارت متخصصینی که این اقدام را انجام می دهند و همچنین دشواری و پیچیدگی روند فریز برای افراد مختلف، از مهم ترین مولفه هایی هستند که تا حدودی در افزایش یا کاهش هزینه های مربوط به فریز بافت بیضه نقش دارند.

به همین دلیل توصیه می شود که در ابتدا به بهترین مرکز برای فریز بافت بیضه مراحعه کنید سپس بعد از بررسی های ضروری ابتدایی، از متخصصین و پرسنل مربوطه بخواهید که در خصوص هزینه های تقریبی با شما صحبت کنند.

نتیجه گیری

فریز بافت بیضه اگر در یک مرکز درمان ناباروری خوب انجام گیرد، می تواند نتیجه ای به مراتب موفق را در پی داشته باشد. با انجام این اقدام درمانی می توانید ضمانتی برای فرزندآوری خود در آینده ایجاد کنید. البته توجه داشته باشید که هیچ روش درمانی به صورت صد درصد قطعی نیست و بسته به شرایط افراد ، می تواند نتیجه متفاوتی در پی داشته باشد.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *