02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / روش های درمان ناباروری / سرکلاژ چیست و چه کاربردی دارد؟
۴ دقیقه
سرکلاژ

سرکلاژ چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه می خوانید...

سرکلاژ به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در طول آن ها از بخیه ها یا چسب های ترکیبی به منظور بستن دهانه رحم استفاده می گردد. این جراحی برای خانم هایی انجام می شود که سابقه کوتاهی دهانه رحم داشته اند. سرکلاژ می تواند از طریق واژن و به صورت واژینال انجام شود و یا از طریق شکم. البته نوع اول معمول تر و رایج تر از سرکلاژ شکمی است.

سرکلاژ چه زمانی انجام می شود؟

اگر دهانه رحم شما در دوران بارداری به حدی باز باشد که احتمال بیرون آمدن زودرس جنین وجود داشته باشد، پزشک به شما پیشنهاد می کند که برای جلوگیری از زایمان زودرس و تحمل عواقب آن، عمل سرکلاژ را انجام دهید.

انجام سرکلاژ برای همه ضروری نیست. چرا که این اقدام پیشگیرانه می تواند عوارض جانبی مختلفی داشته باشد یا این که اصلا جواب ندهد. به همین دلیل است که این مقاله را آماده کردیم تا بتوانیم همه اطلاعات لازم درباره سرکلاژ را در اختیارتان قرار دهیم.

علت انجام عمل سرکلاژ چیست؟

قبل از بارداری، دهانه رحم به طور کامل بسته و طول آن در بیشترین حالت است. در طول بارداری اما، دهانه رحم باز می شود و طول آن کاهش پیدا می کند تا برای به دنیا آوردن نوزاد آماده شود. در صورتی که دهانه رحم پیش از موعد باز شود، شما ممکن است سقط جنین و یا بارداری زودرس را تجربه نمایید.

پزشک شما ممکن است برای جلوگیری از بروز این مشکلات به شما پیشنهاد کند که عمل سرکلاژ در طول بارداری را انجام دهید. در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارید، احتمال این که انجام سرکلاژ برایتان مناس ترین راهکار باشد، بسیار بیشتر است:

 • اگر سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری را دارید و این سقط جنین به باز بودن دهانه رحم مرتبط بوده است.
 • اگر سابقه انجام عمل سرکلاژ در سه ماهه دوم بارداری را دارید.
 • اگر دهانه رحمتان در طول سه ماهه دوم بارداری باز شده است.
 • اگر تا قبل از هفته بیست و چهارم بارداری، طول دهانه رحمتان هنوز کم است (حدود 25 میلی متر).

موارد منع سرکلاژ

نمی توان سرکلاژ را در همه مواقعی که احتمال زایمان زودرس وجود دارد، انجام داد. در صورتی که دارای هر یک از شرایط و علائم زیر هستید، انجام سرکلاژ برای شما ممنوع است:

  • خونریزی واژینال
  • عفونت داخل رحمی
 • زیمان زودرس به دلیل پاره شدن کیسه آب
 • بارداری دوقلو یا چندقلو
 • ناهنجاری های جنینی جدی
 • خارج شدن کیسه آب از محل درست (در این حالت مایع آمنیون از دهانه رحم خارج می شود)

عوارض سرکلاژ

برخی از مهم ترین عوارض عمل سرکلاژ عبارتند از:

 • التهاب غشاهای جنینی به دلیل عفونت باکتریایی
 • خونریزی واژینال
 • پارگی دهانه رحم
 • پارگی زودرس کیسه آب (این اتفاق زمانی می افتد که غشای آنیون که جنین را در بر می گیرد و حاوی مایع آمنیون است، قبل از هفته سی و هفتم بارداری تضعیف شده و می شکند).
 • ایجاد بخیه در محل نادرست

چگونه برای عمل سرکلاژ آماده شوم؟

قبل از سرکلاژ، جراح برای شما سونوگرافی انجام خواهد داد تا از وجود هر گونه مشکل در وضعیت جنین و فاکتورهای حیاتی او با خبر شود. سپس آزمایش آمنیوسنتز انجام می شود یا ترشحات دهانه رحمتان بررسی می گردند تا از وجود هر گونه عفونت اطمینان حاصل گردد.

همان طور که در موارد منع سرکلاژ گفتیم، در صورتی که شما عفونت داشته باشید، نمی توانید سرکلاژ انجام دهید.

روند جراحی سرکلاژ چگونه است؟

سرکلاژ عملی سرپایی است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک ندارد. در این روش از بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی برای افزایش راحتی بیمار استفاده می شود. بیشتر انواع جراحی های سرکلاژ به صورت واژینال انجام می شوند.

سرکلاژ می تواند از طریق شکم نیز انجام شود اگر سرکلاژ واژینال جواب ندهد یا انجام آن به دلیل وجود مشکلات آناتومیک دهانه رحم (کوتاهی بیش از حد و …) سخت باشد.

ما در مرکز درمان ناباروری بهاران از بهترین متخصصان و جراحان فوق تخصص برای انجام انواع اقدامات تشخیصی، درمانی و جراحی مانند سرکلاژ استفاده می کنیم. برای گرفتن وقت مشاوره با ما تماس بگیرید: ۳۱۸۳ ۰۲۱۴۲۱۹

 

مراقبت های بعد از عمل سرکلاژ چگونه اند؟

بعد از آن که روند جراحی سرکلاژ تکمیل شد، جراح یک بار دیگر سونوگرافی انجام می دهد تا از سلامت جنین اطمینان حاصل نماید.

ممکن است تا چند روز بعد، لکه بینی، گرفتگی و سوزش ادرار را تجربه کنید. کمک گرفتن از داروهای مسکنی مانند استامینوفن می تواند به بهترین شکل در بهبود دردها موثر باشد.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cervical-cerclage/about/pac-20393435

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.