02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

۷ دقیقه
باروری با زیفت

درمان ناباروری با روشZIFT

آنچه می خوانید...

اگر زوجی به مدت یک سال رابطه جنسی بدون پیشگیری داشته باشند و صاحب فرزند نشوند می توان گفت نابارور هستند و نیاز به روش های کمک باروری دارند. البته این مورد برای افراد تا زیر 35 سال صدق می کند. یکی از این روش ها، زیفت است که معنای لغوی آن معادل انتقال زیگوت به داخل فالوپ است.

ZIFT: Zygote intra-fallopian transfer – انتقال زیگوت به داخل فالوپ

انتقال داخل فالوپی زیگوت (ZIFT) چگونه انجام می شود؟

یکی از روش هایی است که جهت غلبه بر ناباروری استفاده می شود. zift تکنیکی است که تخمک یک زن در خارج از بدن بارور شده و سپس در یکی از لوله های فالوپ او کاشته می شود. روش ZIFT همانند روش لقاح خارج از رحم یا IVF و روش GIFT است. تنها تفاوت این است که در روش ZIFT، تخمک پیش از از انتقال تخمک ها به لوله رحم، بارور می شود.

روش زیفت

مراحل روش ZIFT

مراحل اولیه ZIFT مشابه مراحل IVF است:

تحریک تخمدان

در چند روز ابتدای پریودی می بایست از داروهایی استفاده کنید تا تخمدان ها برای ایجاد تخمک های بالغ تحریک شده و سریع رهاسازی نشوند.

توسعه فولیکول

در دوره مصرف داروها، می بایست سطح هورمون خون شما بررسی شود. به همین علت هر دو الی سه روز یک بار باید به مطب یا کلینیک ناباروری مورد نظر مراجعه کنید تا اولتراسوند فولیکول های در حال توسعه شما – کیسه های پر از مایع که تخمک ها در آن بالغ می شوند – اندازه گیری شود.

جمع آوری تخمک

زمانی که تخمک ها قابلیت بازیابی دارند، پزشک به شما داروی بیهوشی می دهد و از طریق واژن سونوگرافی می کند تا بتواند تخمدان شما را ببیند. اگر فولیکول ها قابل تشخیص باشند، از طریق دیواره واژن یک سوزن نازک وارد می شود تا هشت الی پانزده تخمک خارج شود.
سپس اسپرم همسر و تخمک های شما را در آزمایشگاه ترکیب می کنند و از نزدیک زیر نظر دارند. پس از یک روز، هر یک از تخمک های لقاح یافته موفق تبدیل به یک جنین تک سلولی به نام زیگوت می شود.

عمل جراحی

پس از ایجاد زیگوت، جراحی کوچکی آغاز می شود. در این مرحله پس از بیهوشی، یک برش کوچک توسط پزشک در شکم ایجاد می گردد. سپس پزشک توسط لاپاراسکوپ یک تا پنج زیگوت را به لوله های فالوپ انتقال می دهد. پس از این جراحی ممکن است کمی درد داشته باشید.

در صورتی که درمان موفقیت آمیز نباشد، امکان انجماد هرگونه زیگوت اضافی وجود دارد. اما اگر درمان موفقیت آمیز باشد، یک زیگوت از لوله فالوپ عبور کرده و در رحم کاشته می شود. در صورتی که بیش از یک زیگوت منتقل شود، شانس بارداری بیشتر است و در عین حال خطر چند قلوزایی هم بیشتر است.

 حدودا 2 الی 3 هفته بعد از عمل، می توانید آزمایش بارداری انجام دهید تا نتیجه برایتان روشن شود.

روش درمانی ZIFT برای چه کسانی مناسب است؟

ZIFT مناسب زوج هایی است که پس از پنج تا شش دوره تحریک تخمدان با تلقیح داخل رحمی (IUI) شکست خورده اند و یا حداقل یک سال برای بارداری تلاش کرده و ناموفق بوده اند.

زن و شوهر

آیا باروری با ZIFT خطرناک است؟

هر روشی خطراتی را به همراه دارد. از عوارض جانبی و احتمالی این روش می توان به عفونت لگن، سوراخ شدن اندام های داخلی و عوارض جانبی ناشی از بیهوشی عمومی اشاره کرد. این روش ها ریسک تولد چندقلو را نیز افزایش می دهد.

روش زیفت چه مزایایی دارد؟

با توجه به اینکه در این روش تخمک ها قبل از قرار دادن در لوله های فالوپ، بارور می شوند، می توان گفت روش مطمئن تری از GIFT است.

همچنین برای افرادی که تمایل دارند نوزادشان به طور طبیعی رشد کند این روش مناسب تر است. زیرا در روش ZIFT به جنین در حال رشد این اجازه داده می شود تا به صورت طبیعی وارد رحم شود.

آیا روش ZIFT معایبی هم دارد؟

درمان ناباروری با این روش نیاز به زمان زیادی دارد. مراجعات مکرر به مطب، آزمایشگاه و … .

انجام آن به ندرت صورت می گیرد و با جراحی همراه است.

احتمال چندقلو زایی در این روش بیشتر از سایر تکنیک ها است. شاید بسیاری از زوجین از این موضوع استقبال کنند اما حمل چند جنین، خطر سقط را نیز افزایش می دهد.

زنانی که از روش ZIFT استفاده می کنند، خطر بیشتری برای زایمان نوزاد نارس یا کم وزن دارند.

احتمال موفقیت روش ZIFT

به طور کلی زنان جوان تر نتیجه بهتری را از این روش به دست می آورند. زیرا تخمک سالم تری دارند. طبق آخرین گزارشات ثبت شده در مورد این روش می توان احتمال موفقیت آمیز بودن آن را به شرح زیر بیان کرد:

 • حدود 82 درصد از بارداری هایی که با این روش انجام می شود، با تولد نوزاد زنده همراه است.
 • تقریبا 18 درصد بارداری ها با این روش به تولد نوزاد مرده یا سقط منجر می شود.
 • حدود 70 درصد از بارداری ها به تولد نوزادان تک قلو و 23 درصد به چندقلو زایی اختصاص می یابد.

به طور میانگین می توان گفت حدود 30 درصد از بارداری ها با این روش موفقیت آمیز بوده و حدود 70 درصد با شکست همراه می شود. در این میان ممکن است 1 درصد هم بارداری خارج رحمی را تجربه کنند.

مقایسه روش ZIFT و IVF

 • هر دو روش این فرصت را به پزشک درمانگر می دهد تا بهترین جنین ها را از لحاظ کیفیت برای انتقال انتخاب کنند.
 • در روش ZIFT یک عمل جراحی به نام لاپاراسکوپی وجود دارد اما در آی وی اف خیر.
 • هر دو روش مناسب زنانی است که مشکلات شدید ناباروری دارند.
 • هر دو روش ZIFT و IVF شامل کشت جنین می شوند.

هزینه باروری با روش زیفت

هزینه این روش پس از معاینه و بسته به اقدامات درمانی که انجام می شود، تعیین می گردد. یعنی مبلغ آن برای هر فرد متفاوت است. از همین رو باید به صورت حضوری به یک مرکز ناباروری خوب که این روش کمک باروری را انجام می دهد، مراجعه کنید تا در جریان هزینه دقیق آن قرار گیرید.

به طور کلی موارد موثر در تعیین هزینه انتقال زیگوت به داخل فالوپ به شرح زیر است:

 • شرایط سنی
 • نوع تست ها و آزمایشات لازم
 • متدهای درمان
 • تعداد و کیفیت اسپرم و تخمک هایی که باید باهم لقاح یابند.
 • و …

در آخر…

باید بگوییم اگر شما به دنبال یک روش جهت بارداری هستید، می بایست به یک مرکز ناباروری مراجعه کنید و پس از مشاوره اطلاعات لازم را به دست بیاورید. در نهایت با دانستن اطلاعات کافی در مورد روش های مختلف، می توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.