02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / تعیین جنسیت / تعیین جنسیت دقیق دختر یا پسر قبل از بارداری
۱۷ دقیقه
تعیین جنسیت دختر و پسر

تعیین جنسیت دقیق دختر یا پسر قبل از بارداری

آنچه می خوانید...

تعیین جنسیت و داشتن فرزند دختر یا پسر همواره از سوی خانواده ها مورد توجه قرار داشته است. در گذشته به علت عدم پیشرفت علم و تکنولوژی زوجین قادر به تصمیم گیری در مورد جنسیت خود نبودند و تنها به برخی روش های سنتی اتکار می کردند. اما امروزه پیشرفت علم به ما این امکان را می دهد که بتوانیم جنسیت جنین خود را قبل از بارداری تعیین کنیم، بدون اینکه هیچ مشکلی برای جنین یا مادر ایجاد شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه تعیین جنسیت پیش از بارداری برای دختر یا پسردار شدن آشنا شوید.

در اوایل دهه 1900 بود که کروموزوم های جنسی کشف شدند. پس از انجام تحقیق های متعدد بر حشرات، دریافتند که با وجود برابری تعداد اکثر کروموزوم های جنس نر و ماده، اما باز هم به اندازه یک یا دو کروموزوم با هم تفاوت داشتند. به مرور با تحقیق بر گونه های حیوانی بیشتر، این حقیقت کشف شد که کروموزوم ها عامل اصلی تعیین کننده جنسیت جنین در بسیاری از حیوانات هستند.

عامل تعیین کننده جنسیت جنین چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که انسان در حالت کلی دارای 2 کروموزوم است. در زنان هر دو کروموزوم X است اما مردان دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند. تخمک هاو اسپرم های زنان و مردان نیز هر کدام دارای یک کروموزوم هستند. همانطور که گفتیم زنان تنها دارای کروموزوم X بوده و در نتیجه کروموزم تخمک نیز X است. اما اسپرمی که از مردان حین لقاح آزاد می شود، ممکن است X یا Y باشد. اگر کروموزوم X پدر در کنار کروموزوم مادر قرار گیرد، جنین دختر و اگر کروموزوم Y او در کنار کروموزوم مادر قرار گیرد، جنین پسر خواهد بود.

بنابراین می توان گفت کروموزوم Y مردان تعیین کننده جنسیت جنین است. در مورد این کروموزوم باید بدانید که نسبت به کروموزوم X بسیار کوچک و سبک تر است و  با سرعت بیشتری حرکت می کند. از همین رو اگر در زمان تخمک گذاری با سرعت بالایی که دارد، حرکت کند و خود را تخمک برساند احتمال پسر شدن جنین افزایش می یابد. از طرفی این کروموزوم نسبت به عوامل محیطی مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و در نتیجه احتمال کمتری برای زنده ماندنش وجود دارد.

تاثیر کروموزوم در تعیین جنسیت

روش های تعیین جنسیت قبل از لقاح

به طور کلی می توان روش های مختلفی را برای تعیین جنسیت در نظر گرفت که برخی از آن ها جنبه علمی داشته و برخی خیر.

یکی از موثرترین روش های تعیین جنسیت که درصد موفقیت بیشتری داشته و از سوی علم پزشکی نیز مورد تایید قرار دارد، PGD است. این روش در گذشته همزمان با IVF استفاده می شد اما امروزه به عنوان یک روش مستقل برای تعیین جنسیت پس از لقاح آی وی اف به کار برده می شود.

روش دیگر با استفاده از تکنیک IUI انجام می شود. به این ترتیب که اسپرم ها به ترتیب کروموزوم X و Y مرتب می شوند و سپس فرآیند انتقال به داخل رحم مادر از طریق روش آی یو آی انجام می گیرد.

روش های دیگری نیز برای تعیین جنسیت ممکن است مطرح باشد که جنبه علمی نداشته و بر حسب تجربه مورد توجه قرار گرفته است. توجه داشته باشید موفقیت ناشی از این روش ها تضمینی نیست و اغلب بر اساس مولفه های زیر عمل می کنند:

 • تغذیه
 • وضعیت نزدیکی زوجین
 • زمان تخمک گذاری

می توان گفت برای تعیین جنسیت دختر و پسر، روش ها یکسان است اما شرایط هر یک از آن ها برای تشکیل جنین دختر یا پسر متفاوت است. در ادامه شرح کاملی از روش های تعیین جنسیت پسر و نیز روش های دختردار شدن را بیان می کنیم.

تعیین جنسیت برای پسردار شدن

تعیین جنسیت پسر با روش های علمی و غیر علمی مختلفی انجام پذیر است که در ادامه در این رابطه توصیحاتی ارائه می کنیم.

پسربچه

تعیین جنسیت پسر با روش هایی که پایه علمی کمی دارند

روش زمانبندی شده یا شتل (shettle): بر اساس این روش افرادی که می خواهند فرزند پسر داشته باشند، باید نزدیک به دوره تخمک گذاری نزدیکی داشته باشند. زیرا کروموزوم Y طول عمر کمتر و سرعت حرکت بیشتری دارد. این روش می تواند حدود 75 درصد موفقیت آمیز باشد. البته نباید فراموش کرد که فاکتورهای دیگری مانند به ارگاسم رسیدن زن و موقعیت قرارگیری زوجین حین نزدیکی نیز در نتیجه موثر هستند.

روش ولان (whelan): این روش بر اساس تغییرات بیوشیمی که در زمان های خاصی در چرخه بدن زنان روی می دهد، عمل می کند. به این صورت که در این بازه های زمانی امکان لقاح اسپرم حاوی کروموزوم Y را با تخمک و در نتیجه احتمال پسردار شدن را افزایش می دهد. بنابراین برای داشتن فرزند پسر از این طریق می بایست 4 الی 6 روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی صورت گیرد. البته مشکلی که این روش دارد این است که بازه 4 تا 6 روز فاصله زیادی تا آزاد شدن تخمک محسوب می شود و کروموزوم Y توان زنده ماندن تا این حد را ندارد.

استفاده از کیت های انتخاب جنسیت: این کیت ها جنبه علمی زیادی ندارند اما می توانند شرایط محیط اطراف اسپرم و تخمک را با مکمل های طبیعی و مواد شست و شو دهنده، تغییر دهند تا کانال واژن برای پذیرش کروموزوم ها آماده شود.

روش های تعیین جنسیت غیرعلمی برای فرزند پسر

روش های خانگی اغلب پایه علمی نداشته و درصد موفقیت بالایی هم ندارند. اما از آن جایی که معمولا بدون هزینه و عوارض خاصی هستند، مورد توجه قرار می گیرند.

 • به ارگاسم رسیدن زنان: زمانی که زن به ارگاسم می رسد اسپرم به دهانه رحم نزدیک تر می شود و از همین رو ماده ای قلیایی ترشح می شود که می تواند شرایط را برای رسیدن کروموزوم Y به تخمک فراهم کند.
 • نحوه قرارگیری حین نزدیکی: هرچه دخول با نفوذ بیشتری صورت گیرد، احتمال رسیدن کروموزوم های Y به تخمک بیشتر می شود. زیرا باعث می شود که این کروموزوم ها از محیط اسیدی دور شوند.
 • مصرف گایافنزین: این ماده در شربت سینه موجود است و موجب نازک شدن مخاط بینی می شود. از همین رو پیشبینی می شود در اندام های درونی زنان نیز همین اثر را بگذارد که برای کروموزوم های Y بهتر است و شانس پسردار شدن را افزایش می دهد.
 • تداوم ورزش برای افزایش قدرت بدنی و پیشگیری از کاهش وزن
 • مصرف غذایی قلیایی: محیط اسیدی موجب از بین رفتن کروموزوم های Y می شود. از همین رو بهتر است سطح پتاسیم و نمک خود را بهبود ببخشید و قبل از لقاح مواد غذایی با خاصیت قلیایی را بیشتر مصرف کنید.
 • مصرف کافئین: آقایان با مصرف کافئین میزان تولید کروموزوم های Y را افزایش می دهند.
 • تعداد اسپرم ها: به طور کلی سطح پایین اسپرم ها برای فرزندآوری مناسب نیست. از همین رو برای افزایش احتمال پسر شدن جنین، ترجیحا به مدت 3 الی 4 روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی نداشته باشید. پرهیز از دمای بالا و گرفتن دوش آب سرد به طول عمر اسپرم ها و تعداد آن ها کمک می کند.

نقش تغذیه در پسردار شدن

اغلب اوقات تغذیه به عنوان عامل موثری در جنسیت جنین دارد. این طرز تفکر تا حدودی صحیح است اما روشی قطعی برای تعیین جنسیت محسوب نمی شود. طی تحقیقات اخیر کشف شده است که زنان و مردانی که مواد غذایی با خواص زیر مصرف می کنند، شانس بیشتری برای داشتن فرزند پسر دارند.

 • مواد غذایی پرکالری
 • مواد با خاصیت اسیدی یا قلیایی بیشتر
 • غذاهای دارای مواد معدنی
 • ویتامین های بیشتر

مصرف غذاهای پرکالری

در صورتی که از رژیم غذایی با کالری بالا استفاده می کنید باید حواستان باشد که از پرخوری و خوردن غذاهای بدون ارزش غذایی و مقوی بپرهیزید تا دچار افزایش وزن نشوید. با توجه به اینکه جذب کالری می تواند شانس پسردار شدن را افزایش دهد، می توانید صبح خود را با مصرف مقدار زیادی حبوبات و غلات آغاز نمایید. در ادامه نیز مصرف شکلات و کرده بادام زمینی توصیه می شود. البته برای اینکه بدانید دقیقا چه الگوی غذایی را در پیش بگیرید، می بایست تحت نظر پزشکی متخصص باشید.

مصرف گوشت

گوشت گاو دارای پتاسیم، روی و ویتامین B (به ویژه B6 و B12) است. این ماده غذایی برای پسر شدن جنین مفید است اما نباید بیش از یک یا دو مرتبه در هفته مصرف شود. زیرا دارای خاصیت اسیدی است و این می تواند موجب شانس پسرزایی را کم کند.

مصرف میوه و سبزیجات

مصرف برخی میوه ها و سبزی ها می تواند در پسر شدن جنین تاثیرگذار باشد. مانند سیب، گوجه فرنگی، آووکادو و کلم بروکلی.

 • سیب: ارزش غذایی بالایی داشته و میوه بسیار سالمی است. همچنین دارای پتاسیم، ویتامین های C و A نیز است که برای پسردار شدن بسیار مفید است. این میوه سالم به عنوان جایگزین شیرینی و تنقلات نیز شناخته شده و توصیه می شود مصرف آن به صورت روزانه یک عدد و همراه با پوست باشد.
 • گوجه فرنگی: گوجه فرنگی حاوی ویتامین های A، E و B، پتاسیم، مواد معدنی و سدیم زیادی است که موجب طولانی شدن عمر اسپرم می شود. البته از درصد قلیایی پایینی نیز برخوردار است.
 • آووکادو: آووکادو حاوی ویتامین های مقوی A، B و C و نیز پتاسیم است که برای جنسیت پسر جنین کمک کننده است. همچنین دارای مقدار زیادی کالری است. البته مصرف زیاد این میوه موجب افزایش وزن شده و نباید زیاده روی کرد.
 • کلم بروکلی: این سبزی خوراکی با کم کردن خاصیت اسیدی مایعات بدنه و قلیایی کردن آن شرایط را برای تشکیل جنین پسر فراهم می کند.

مصرف غذاهای شور

این باور در میان مردم شکل گرفته است که اگر زن در دوران بارداری میل به غذاهای شور داشته باشد یعنی فرزند او پسر است. از همین رو اگر می خواهید فرزند شما پسر باشد، حتما از غذاهای شور به ویژه خیارشور در برنامه غذایی خود استفاده کنید. زیرا دارای نمک زیادی است که می تواند ترکیب مایعات بدن را تغییر دهد و حرکت کروموزوم های پسرزا را به سمکت تخمک سهولت بخشد.

تعیین جنسیت دختر قبل از بارداری

گفتعیم که روش های تعیین جنسیت پسر و دختر مشابهند اما جزئیات آن ها است که باعث تغییر نتیجه می شود. روش های تعیین جنسیت برای دختردار شدن نیز مانند تعیین جنسیت پسر است منتها با تفاوت در زمانبندی و نوع تغذیه.

نوزاد دختر

تعیین جنسیت دختر با روش هایی که پایه علمی کمی دارند

 • روش شتل: برعکس کروموزوم های Y، کروموزوم های X از سرعت پایین اما طول عمر بیشتر برخوردارند. بنابراین برای دختر شدن جنین بهتر است 2 الی 4 روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی صورت گیرد. در این مدت کروموزوم پسرزا به علت طول عمر کوتاه به احتمال قوی زنده نمی ماند و کروموزوم X به راحتی به تخمک می رسد.
 • روش ولان: این روش برای در بازه های زمانی خاصی بر حسب تغییرات بیوشیمی بدن زنان برای پسر شدن جنین مناسب است. از همین رو شرایط برای لقاح کروموزوم X پدر با کروموزوم مادر و دختردار شدن بیشتر فراهم است. با این حال بهتر است 2 الی 3 روز پیش از تخمک گذاری، نزدیکی صورت پذیرد.
 • از کیت های تعیین جنسیت برای تعیین جنسیت دختر نیز استفاده می شود اما همانطور که گفتیم، خیلی روش مورد تاییدی محسوب نمی شود. نحوه عملکرد آن ها نیز به این صورت است که شرایط محیط اطراف اسپرم و تخمک را به نحوی تغییر می دهند که بتوانند کانال واژن را برای دریافت کروموزوم ها مهیا سازند.

روش های تعیین جنسیت غیرعلمی برای فرزند دختر

برخی روش ها نیز وجود دارند که پایه علمی ندارند اما می توانند در تعیین جنسیت دختر قبل از بارداری موثر باشند. مانند:

 • به ارگاسم نرسیدن زن: زنانی که می خواهند دارای فرزند دختر شوند، نباید پس از نزدیکی به ارگاسم برسند.
 • کاهش وزن و عدم برخورداری از قدرت بدنی مناسب
 • مصرف نکردن گایافنزین زیرا احتمال دختردار شدن را کمک می کند.
 • اسیدی بودن محیط واژن
 • دخول سطحی و با نفوذ کمتر، احتمال دختردار شدن را افزایش می دهد.
 • پرهیز از مصرف کافئین
 • تعداد اسپرم ها در تعیین جنسیت دختر قبل از بارداری موثر است. از همین رو افرادی که خواهان فرزند دختر هستند می بایست از روز اول تا پنجم هر روز نزدیکی داشته باشند و 3 روز قبل از موعد تخمک گذاری، این روند را متوقف کنند.
 • دوش آب گرم و دمای بالا قبل و حین نزدیکی موجب از بین رفتن کروموزوم های Y شده و شرایط را برای داختردار شدن مناسب تر می کند.

نقش تغذیه در دختردار شدن

طی پژوهش های اخیر در زمینه تعیین جنسیت مشخص شده است که زمان نزدیکی و تغذیه دو عامل مهم برای تعیین جنسیت دختر قبل از بارداری است. تغذیه می تواند در محیط رحم و دستگاه تولید مثل تاثیر بگذارد و آن را برای یک نوع مشخص از کروموزوم ها آماده کند. همچنین می تواند pH درونی مادر را نیز تعیین کند. با توجه به اینکه کروموزوم های پسرزا در محیط اسیدی دوامی ندارند، مصرف مواد غذایی اسیدی می تواند برای دختردار شدن موثر باشد.

بنابراین با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب می توان شرایط را برای داشتن فرزند دختر فراهم نمود. اما باید توجه داشته باشید که حداقل 9 ماه پیش از اقدام به بارداری باید رژیم غذایی خود را تعیین کرده و آن را تا دوره بارداری ادامه دهید.

مواد غذایی که برای تولد فرزند دختر توصیه می شود به شرح زیر است:

 • مواد غذایی حاوی سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم
 • تخم مرغ
 • آب معدنی
 • برنج سفید یا قهوه ای
 • لبنیات (شیر، پنیر و ماست که حاوی مقدار زیادی کلسیم است. البته توجه کنید که پنیر هم بی نمک یا کم نمک باشد.)
 • نان فاقد نمک
 • مصرف انواع ماهی ها به جز آن هایی که حاوی جیوه هستند.
 • انواغع گوشت ها
 • غلات مختلف
 • مصرف 1 فنجان قهوه ضعیف یاچای کمرنگ (زیرا دارای پتاسیم است.)
 • مصرف آب فراوان
 • خوراکی هایی مانند کاکائو، سرکه و خردل و بادام زمینی
 • مصرف لوبیا و نخود فرنگی از گروه حبوبات
 • میوه هایی مانند آلو، زغال اخته، گردو و زیتون

البته برای تعیین رژیم غذایی اصولی باید تحت نظر پزشکی متخصص باشید.

چگونه زمان دقیق تخمک گذاری را تعیین کنیم؟

متوجه شدیم که زمان تخمک گذاری در تعیین جنسیت بسیار اهمیت دارد. از همین رو سوالی که مطرح می شود این است که بهترین زمان تخمک گذاری چگونه تعیین می شود؟ روش های تشخیص زمان تخمک گذاری به شرح زیر است.

توجه به دمای حرارت بدن: دمای بدن در حالت عادی و قبل از تخمک گذاری (14 روز اول قاعدگی) حدود 36 درجه است و از روز پانزدهم به بعد به اندازه 0.5 تا 1 درجه افزایش می یابد. در صورتی که این افزایش دما تا قاعدگی بعدی به صورت پیوسته ادامه داشته باشد، نشان از تخمک گذاری دارد. زیرا زمانی که تخمک تولید می شود، به موجب ان تخمدان به تولید پروژسترون نیز می پردازد که می تواند میانگین دمای بدن را افزایش دهد. برای اندازه گیری دمای بدن بهترین زمان صبح و قبل از برخاستن از رختخواب است. در صورتی که تخمک گذاری انجام نگیرد، دمای بدن در سیکل دوم قاعدگی به صورت پیوسته افزایش نمی یابد.

ثبت دقیق تاریخ تخمک گذاری: یادداشت دقیق روز اول قاعدگی و تخمک گذاری در دوره های 28 روزه با تاریخ، می تواند به تخمین زمان تخمک گذاری کمک کند.

تست تخمک گذاری: برای این کار می توان از کیت های مخصوص تخمک گذاری استفاده کرد. این کیت ها میزان LH ادرار (هورمون مبدل فولیکول به جسم زرد) افراد را قبل از تخمک گذاری اندازه گیری می کند. زمانی که غلظت هورمون زیاد شود، نتیجه تست مثبت شده و به مدت 18 الی 24 ساعت پس از آن، فرآیند تخمک گذاری آغاز می شود.

میزان ترشح موکوس دهانه رحم: موکوس دهانه رحم در چرخه قاعدگی کمتر ترشح می یابد اما حین تخمک گذاری به میزان بیشتری ترشح شده و از لحاظ ظاهر نیز دارای رنگی شفاف، لزج و لغزنده است.

اهمیت انتخاب بهترین مرکز تعیین جنسیت در تهران

تهران به عنوان پایتخت، پزشکان متعدد و مراکز درمانی مختلفی در هر زمینه ای دارد. از لحاظ امکانات نیز بیشتر از برخی شهرهای دیگر، تجهیز می شود. از همین رو اغلب افراد تمایل دارند که پروسه های درمانی خود را در تهران انجام دهند. تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری نیز یکی از همین اقدامات است که برای برخی از خانواده ها به قدری اهمیت دارند که حاضرند از شهرهای دور بیایند اما در یک مرکز تعیین جنسیت خوب در تهران پروسه درمان را انجام دهند.

شما برای تعیین جنسیت می توانید به یک مرکز ناباروری خوب با سوابق درخشان مراجعه کنید. بررسی رزومه کلینیک مورد نظر می تواند تا حد زیادی در تصمیم گیری به شما کمک کند. برای این کار می توانید با برخی از مراجعین آن ها ارتباط برقرار کنید و یا صفحات مجازی مرکز را مورد بررسی قرار دهید.

هعمچنین مراجعه حضوری و شرکت در جلسات مشاوره نیز می تواند تا حد زیادی در تصمیم گیری شما موثر باشد. در این جلسات از انتظارات و توقعات خود با پزشک متخصص صحبت می کنید. پزشک نیز در مورد نتیجه روند درمان و اینکه چند درصد احتمال موفقیت و شکست دارد با شما صحبت می کند.

به طور کلی تمامی مراکز درمان ناباروری خدمات تعیین جنسیت قبل از بارداری را انجام می دهند اما اینکه بهترین آن ها برای شما کدام باشد را خودتان تعیین می کنید.

سوالات متداول در مورد تعیین جنسیت

نتیجه گیری

در پایان باید بگوییم که تمامی روش های گفته شده در مطالب فوق، نمی تواند تاثیر صد درصدی داشته و با موفقیت تضمینی همراه باشند. اما برای برخی از آن ها احتمال موفقیت پذیری بسیار بالاست. به ویژه روش هایی که پایه علمی دارند. به هر حال برای تعیین جنسیت لازم است به یک مرکز درمان باروری خوب مراجعه نمایید تا با استفاده از تجربه و امکاناتی که دارند، بهترین روش را برای شما در نظر بگیرند.

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.