02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / مشاوره ناباروری / راهنمای انتخاب بهترین مرکز ناباروری
۳۵ دقیقه
بهترین مرکز درمان ناباروری

راهنمای انتخاب بهترین مرکز ناباروری

آنچه می خوانید...

امروزه شاهد مشکلات متعددی در زمینه باروری و
فرزندآوری زوجین هستیم. همه ما حداقل یک زوج را در
اطراف خود دیده ایم که از مشکل ناباروری رنج می برند و برای حل این
مشکل، راهی نمانده که امتحان نکرده باشند. اما حقیقتا آیا ناباروری قابل
درمان است؟ چه می شود که گاهی شاهد نتیجه مثبت درمان و گاهی نتیجه
منفی آن هستیم؟ البته که شرایط فردی زوجین در اثربخشی روند درمان بسیار تاثیرگذار
است اما یک مولفه مهم دیگری که وجود دارد، مرکز ناباروری است که جهت درمان به آن
مراجعه می شود. این که مرکز باروری مورد نظر ما از جدیدترین و بهترین تکنولوژی های روز
دنیا استفاده کند و با بهترین متخصصین در زمینه های مختلف، همکاری داشته باشد، بسیار
اهمیت دارد. چنین مراکزی ممکن است در تمامی نقاط کشور وجود نداشته باشند و در صورت
وجود هم احتمالا از تمامی تکنولوژی های روز برخوردار نیستند. از همین رو تهران به عنوان
پایتخت، مورد توجه قرار گرفته و اکثریت به دنبال بهترین مرکز درمان ناباروری در تهران هستند.
با توجه به عدم آگاهی کافی و میزان تقاضای زیاد برای یافتن بهترین مرکز باروری در
تهران تصمیم داریم تا در این مقاله راهنمای کاملی از ویژگی های یک مرکز درمان
ناباروری خوب و تصمیم گیری برای انتخاب آن به شما عزیزان ارائه نماییم.
با ما همراه باشید.

امروزه شاهد مشکلات متعددی در زمینه باروری و فرزندآوری زوجین هستیم. همه ما حداقل یک زوج را در اطراف خود دیده ایم که از مشکل ناباروری رنج می برند و برای حل این مشکل، راهی نمانده که امتحان نکرده باشند. اما حقیقتا آیا ناباروری قابل درمان است؟ چه می شود که گاهی شاهد نتیجه مثبت درمان و گاهی نتیجه منفی آن هستیم؟ البته که شرایط فردی زوجین در اثربخشی روند درمان بسیار تاثیرگذار است اما یک مولفه مهم دیگری که وجود دارد، مرکز ناباروری است که جهت درمان به آن مراجعه می شود. این که مرکز باروری مورد نظر ما از جدیدترین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا استفاده کند و با بهترین متخصصین در زمینه های مختلف، همکاری داشته باشد، بسیار اهمیت دارد. چنین مراکزی ممکن است در تمامی نقاط کشور وجود نداشته باشند و در صورت وجود هم احتمالا از تمامی تکنولوژی های روز برخوردار نیستند. از همین رو تهران به عنوان پایتخت، مورد توجه قرار گرفته و اکثریت به دنبال بهترین مرکز درمان ناباروری در تهران هستند. با توجه به عدم آگاهی کافی و میزان تقاضای زیاد برای یافتن بهترین مرکز باروری در تهران تصمیم داریم تا در این مقاله راهنمای کاملی از ویژگی های یک مرکز درمان ناباروری خوب و تصمیم گیری برای انتخاب آن به شما عزیزان ارائه نماییم. با ما همراه باشید.

اصطلاحات رایجی که در زمینه ناباروری بد نیست بدانید


آی وی اف – IVF
In vitro fertilisation)

لقاح آزمایشگاهی که در آن جنین در خارج از محیط بدن تشکیل می شود.


آی یو آی – IUI
(Intrauterine Insemination)

این روش هم نوعی لقاح خارجی است و اسپرم مستقیم وارد تخمدان می شود.

میکرواینجکشن – ICSI
(intracytoplasmic sperm injection)

در این روش اسپرم به صورت انتخابی توسط سوزنی ظریف وارد تخمک می شود.

روش ZIFT
(Zygote intrafallopian transfer)

این روش به کمک آی وی اف انجام می شود. تخمک ها تحریک و پس از ترکیب با اسپرم در محیط آزمایشگاه توسط لاپاراسکوپی وارد لوله ها و رحم می شوند.

روش GIFT
(Gamete intrafallopian transfer)

در این روش اسپرم و تخمک بدون ترکیب شدن با یکدیگر در محیط آزمایشگاه، وارد لوله های فالوپ می شوند.

نگاهی به موفقیت های درمان ناباروری در طول تاریخ

در گذشته به علت آگاهی کمی که وجود داشت، اغلب بر این باور بوده اند که زوج هایی که قادر به فرزندآوری نیستند، به خواست و اراده الهی بوده و هر اقدامی برای حل این اختلال را دخالت در کار خدا می دانستند. به مرور و با پیشرفت تکنولوژی این باور حذف شد. در ادامه بخشی از موفقیت های درمان ناباروری در طول تاریخ را با هم مرور می کنیم.

دهه 1700

اولین کودک حاصل از لقاح مصنوعی متولد شد.

دهه 1800

اهدای اسپرم برای اولین بار در ایالات متحده صورت گرفت و اولین کودک از این طریق به دنیا آمد.

دهه 1930

ایده لقاح آزمایشگاهی (IVF) در مجله پزشکی نیوانگلند ارائه شد. اسپرم برای اولین بار با موفقیت منجمد شد.

دهه 1950

4 کودک از نطفه منجمد متولد شدند.

دهه 1970

یک دانشمند آمریکایی موفق به بارور کردن تخمک در شرایط آزمایشگاهی شد. یک زن و شوهر از فلوریدا برای اولین بار لقاح آزمایشگاهی را در ایالات متحده انجام دادند که البته ناموفق بود. اولین “نوزاد لوله آزمایشگاهی” در انگلیس متولد شد.

دهه 1980

اولین کودک به روش IVF در ایالات متحده به دنیا آمد. اولین نوزاد دنیا از جنین های انسان متولد شد. اولین نوزاد با تخمک اهدایی در استرالیا متولد شد. روش Gamete Intra-Fallopian Transfer (GIFT) که تخمک ها و اسپرم های نابارور را در لوله فالوپ زن قرار می دهد، معرفی شد و اولین بارداری های موفقیت آمیز را در پی داشت.

دهه 1990

یک زن 42 ساله با تخمک اهدایی دخترش و اسپرم اهدایی شوهر دخترش جانشین بارداری برای او شد. درمان جدید ناباروری مردان که با تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) صورت می گیرد، برای تزریق یک اسپرم به تخمک معرفی شد. یک زن یائسه در ایتالیا از تخمک های اهدایی و اسپرم همسرش برای تولد نوزاد در سن 62 سالگی استفاده کرد. برای اولین بار خانمی آمریکایی نوزادی به دنیا آورد که از تخمک منجمد شده، متولد شده بود. دانشمندان با استفاده از تکنیکی که اسپرم های کروموزوم X و Y را جدا می کرد، توانستند جنسیت جنین را تعیین کنند.

و اما جالب است بدانید که در ایران نیز از سال 1369 شاهد تولد کودکانی هستیم که از روش های لقاح مصنوعی و آزمایشگاهی متولد شده اند. در ادامه چند نمونه از این موارد را ذکر می کنیم:

سال 1369

اولین کودک حاصل از آی وی اف در ایران به دنیا آمد.

سال 1371

اولین نوزاد حاصل از روش آی یو آی متولد شد.

سال 1373

اولین نوزاد ایرانی در نتیجه اهدای تخمک به دنیا آمد.

سال 1374

برای اولین بار کودکی به روش ICSI متولد شد.

سال 1375

اولین نوزاد در نتیجه میکرواینجکشن و اسپرم های اپیدیدیم متولد شد.

سال 1376

پس از انجام روش azh اولین نوزاد حاصل از این روش به دنیا آمد. برای اولین بار در ایران بارداری از طریق جنین فریز شده، صورت گرفت.

سال 1377

برای اولین بار، انتقال جنین انجام شد.

سال 1386

اولین نوزاد در نتیجه به کارگیری تکنیک IVM به دنیا آمد.

علل مراجعه به یک کلینیک درمان ناباروری چیست؟

مراجعه به یک مرکز باروری نه تنها پس از ازدواج، بلکه از قبل آن نیاز است. زیرا خدمات این مراکز تنها محدود به درمان ناباروری نیست. بلکه به فرزندآوری زوجین بدون هیچ مشکل خاصی، کمک می کنند. بنابراین لازم است که اقدامات لازم قبل از بارداری نیز انجام شود. در ادامه علل مراجعه به کلینیک های باروری را به تفکیک بازه های زمانی مختلف بیان می کنیم.

پیش از ازدواج

قبل از ازدواج

زوجینی که تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، پیش از آن اقدام به انجام تست هایی می کنند. یکی از این تست ها می تواند تست ژنتیک باشد. از این طریق می توانند مشکلات و بیماری های مختلفی که شاید از آن ها بی اطلاع اند را پیدا کنند. گاهی این بیماری های به نحوی است که فرد علائمی ندارد اما می تواند عاملی برای انتقال به فرزند خود باشد. بنابراین لازم است که این مشکلات و شدت پیشروی آن ها پیش از ازدواج تعیین شوند.

بنابراین برای کشف ناهنجاری های ژنتیکی و کروموزومی بهتر است پیش از ازدواج اقدام کرد تا مبادا در آینده زوجین به مشکلی بر بخورند.

پیش از بارداری

قبل از اقدام به بارداری

مراجعه پس از ازدواج خود چندین دلیل مختلف دارد.

 1. زوج هایی که برای اولین بار می خواهند باردار شوند: دلیل این افراد برای مراجعه به مرکز باروری می تواند مربوط به تاثیرات ژنتیکی در بارداری آن ها، تایید قدرت باروری زن و مرد، آمادگی های پیش از بارداری، تغذیه و خوراک قبل از بارداری باشد. این افراد قصد اقدام به بارداری دارند و می خواهند تحت نظر یک پزشک این اقدام را انجام دهند تا مبادا مشکلی برایشان رخ دهد.
 2. زوجینی که برای بار چندم قصد بارداری دارند: ممکن است برایتان سوال باشد که این افراد چرا باید به مرکز باروری مراجعه کنند؟ در پاسخ باید بگوییم که این زوج ها ممکن است در سنین بالای 35 سال باشند که برای داشتن یک دوره بارداری کم خطر باید تحت درمان باشند. برخی از آن ها نیز به منطور تعیین جنسیت قبل از بارداری مراجعه می کنند. همچنین ممکن است زن ها برای انجام اقداماتی مراجعه کنند که قدرت باروری را از آن ها سلب کند مانند بستن لوله ها.
 3. زوجینی که قصد پیشگیری از بارداری دارند: هدف این افراد نیز مشخص است. حال یا در سال های اولیه زندگی مشترک هستند و آمادگی لازم برای داشتن فرزند را ندارند و یا در سنین بالای 35 سال هستند و نمی خواهند دیگر فرزندی داشته باشند. در چنین شرایطی برای کنترل و پیشگیری از بارداری می توانند تحت نظر پزشکان متخصص زنان در مراکز باروری قرار گیرند.
 4. زوجینی که مشکل ناباروری دارند: این افراد دلایل زیادی برای مراجعه به مراکز ناباروری دارند. اول از همه اینکه باید بدانند منشا نازایی چیست؟ مشکل از ناباروری مرد است یا زن؟ پس از یافتن منشا ناباروری باید اقدامات درمانی لازم برای آن ها به کار گرفته شود. حال ممکن است این روش درمان به صورت لقاح آزمایشگاهی باشد و یا به صورت روش های اهدایی و رحم جایگزین و … .

در طول دوره بارداری

دوره بارداری زنان

علل مراجعه به مراکز درمان ناباروری در طول دوره بارداری نیز بسیار متعدد است. مادر و جنین باید تحت مراقبت پزشکی متخصص باشد، به ویژه اگر لقاح با روش های غیرطبیعی انجام شده باشد این مراقبت ها و نظارت ها بیشتر مورد اهمیت قرار می گیرد.

در طول این دوره سلامت جنین و مادر باید به صورت هفتگی بررسی شود. مادر از لحاظ سلامت روحی باید در شرایط مطلوبی باشد. ممکن است در این دوره دچار دردهای مشکوک شود که به محض وقوع باید به پزشک خود اطلاع دهد.

همچنین افرادی که سابقه سقط داشته اند نیز بسیار اهمیت دارد که در این دوره تحت نظر پزشک متخصص یک مرکز باروری باشند تا مبادا مجدد سقط جنین را تجربه کنند.

برخی از بانوان ممکن است بارداری پرخطری را به هر دلیلی داشته باشند. در این صورت لازم است که تحت نظر باشند. به علاوه در دوره بارداری زنان مستعد ابتلا به بیماری های متعددی هستند که برای پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع آن ها لازم است از سوی متخصصین مربوطه تحت مراقبت باشند.

نوع تغذیه و میزان آن در دوره بارداری، ورزش، مسافرت و به طور کلی سبک زندگی خانواده ها در دوره بارداری بسیار اهمیت دارد و باید جزئیات لازم را با پزشک مربوطه در میان گذاشت.

تعیین جنسیت جنین در دوره بارداری یکی دیگر از علل مراجعه افراد به مراکز مذکور است که همزمان می توان عوامل آسیب رسان جنین را نیز شناسایی کرد.

در کنار تمام مسائلی که دوره بارداری برای افراد به ویژه بانوان دارد، زایمان نیز خود مسئله مجزایی است که ممکن است اغلب با استرس نیز همراه باشد. بنابراین برای ایجاد آمادگی های لازم قبل از زایمان، عوامل موثر برای داشتن زایمان بی خطر، زمان مناسب برای زایمان، نوع زایمان و مواردی از این قبیل نیز می توان به یک مرکز باروری مراجعه کرد.

پس از زایمان

پس از زایمان

علل مراجعه پس از زایمان را می توان بر اساس مادر و نوزاد تفکیک کرد. پس از زایمان مادران دچار تغییرات روحی شده و نیاز به مراقبت دارند. همچنین احتمال بروز خونریزی در اثر زایمان سزارین، باز شدن بخیه ها، احساس درد و … نیز وجود دارد که در صورت بروز هر یک باید به پزشک حاضر در مرکز مورد نظر مراجعه کرد.

رژیم غذایی پس از زایمان، ورزش کردن، شروع فعالیت های روزمره، مراقبت های لازم و … همگی باید تحت نظارت پزشک مربوطه باشد.

مسئله مهم دیگر شیردهی به نوزاد است. اینکه غدد شیردهی مادر برای نوزاد کافی است یا خیر، آیا می توان قدرت شیردهی او را بهبود بخشید یا باید از شیر خشک استفاده کرد و تمامی آموزش های لازم در این زمینه باید از سوی افراد متخصص به مادر ارائه گردد.

جزئیات مراقبت از نوزاد اگر به صورت تک یا دوقلو باشد، اگر دارای نقص باشد و … باید به پدر و مادر آموزش داده شود.

در مورد کودک نیز نکاتی که وجود دارد مربوط به نحوه تغذیه، خوب، واکسیناسیون، حمام کردن، استفاده از پوشک، ابتلا به زردی و … است. همچنین برای تعیین ویژگی های ظاهری و ژنتیکی نوزادان نیز می توان به مراکز درمان ناباروری مراجعه کرد.

لازم به ذکر است که مراقبت های پس از زایمان برای هر زوج توسط همان مرکزی که در آن تحت مراقبت های قبل و حین بارداری بوده اند، صورت می گیرد. اینکه شما برای بارداری تحت نظر یک مرکز مشخص باشید و پس از زایمان برای مراقبت های لازم به یک مرکز دیگر مراجعه کنید، ممکن است عواقبی داشته باشد. زیرا مرکز دوم با شرایط شما قبل از بارداری و نیز زایمان آشنا نیست. بنابراین ممکن است نتواند راهنمای خوبی باشد.

یک مرکز ناباروری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بررسی ویژگی های مختلف یک مرکز درمان ناباروری می تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه و دریافت خدمات باکیفیت بیشترین کمک را کند. به این منظور شما باید متخصصین حاضر در کلینیک، گستره خدمات قابل ارائه آن و دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته موجود در مرکز مورد نظرتان را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید.

قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد بهترین مرکز درمان نازایی در ایران بهتر است به برخی ویژگی ها و نکات مهم توجه داشته باشید.

“انتظار” فیلمی کوتاه از مبارزه یک زوج با ناباروری

متخصصین و پرسنل فعال در یک مرکز درمان ناباروری

بهترین مرکز درمان ناباروری قطعا دارای بهترین متخصصین در بخش ای مختلف است. بر اساس نحوه کارکرد چنین مرکزی، ممکن است کار شما از ابتدا با یک پزشک خاص پیش برود یا در طول درمان خود پزشکان و متخصصان مختلفی را ملاقات کنید.

ما در مرکز درمان ناباروری بهاران، از متخصصان با تجربه در همه حوزه های مرتبط کمک می گیریم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن شما را در دریافت با کیفیت ترین خدمات یاری کنیم.

کادر پزشکی

برای انتخاب بهترین مرکز درمان ناباروی بر اساس متخصصان آن، باید سوالات زیر را بپرسید:

 • آیا پرسنل مرکز مورد نظرتان به خوبی به همه سوالاتی که برایتان پیش می آیند، پاسخ می دهند؟ اگر شما به سختی می توانید با پزشک اصلی و رابط خود در مرکز ناباروری ارتباط برقرار کنید، باید بدانید که یک جای کار اشتباه است. درمان ناباروری باید با تعامل دو طرفه میان متخصصان و بیمار همراه باشد.
 • سوابق متخصصان مرکز درمان ناباروری به چه صورت است؟ از نقش متخصص در پیشرفت پروسه درمان ناباروری و گرفتن نتیجه از درمان نباید غافل شد. شما باید حتما قبل از سپردن کارهای درمان ناباروری خود به یک مرکز، از سوابق تحصیلی و حرفه ای متخصصان آن مرکز آگاهی حاصل کنید.
 • آیا کادر درمانی مرکز ناباروری مورد نظرتان تکمیل است؟ در صورتی که مشکل شما ناباروری مرد است، باید به مرکزی مراجعه کنید که علاوه بر متخصصان درمان ناباروری در کادر تخصصی خود از متخصصان اورولوژیست و اندرولوژیست نیز کمک می گیرد. این دسته از پزشکان می توانند به همراه متخصصان درمان ناباروری بهترین نتایج را در درمان ناباروری رقم بزنند. اگر مشکل شما ناباروری زنانه است، باید اطمینان حاصل کنید که در مرکز درمان ناباروری مورد نظرتان متخصصان زنان نیز حضور دارند. مشکلاتی مانند اندومتریوز یا دیگر اختلالات ساختاری می توانند باعث بروز این عارضه شده و درمان این موارد در حیطه تخصص متخصصان زنان است.
 • مرکز درمان ناباروری مورد نظر با کدام بیمارستان طرف قرارداد است؟ این مراکز باید برای انجام اعمال تخصصی درمان ناباروری یا بستری بیماران با یک بیمارستان فوق تخصصی در تعامل باشند. مرکز درمان ناباروری بهاران، واقع در بیمارستان محب کوثر بوده و تحت لیسانس این بیمارستان معتبر و شناخته شده است.
 • رفتار پزشکان، پرستاران و پرسنل مرکز درمان ناباروری چگونه است؟ رفتار مناسب این افراد می تواند اعتماد شما را جلب و حس خوبی نسبت به روند درمان ناباروری به شما بدهد. سعی کنید مرکزی را انتخاب کنید که رفتار پرسنل آن با شما قابل قبول باشد.

بخش های مختلف مرکز درمان ناباروری

برای این که یک مرکز درمان ناباروری را بهترین گزینه بدانید، باید دقت کنید که چه خدماتی در این مرکز به افراد مختلف ارائه می شوند. ممکن است در طی روند درمان نیاز باشد تا تحت نظر پزشکان با تخصص های مختلف باشید. در چنین شرایطی اگر یک مرکز واحد، بتواند این نیاز را برطرف کند، در هزینه و وقت شما تا حد زیادی صرفه جویی می شود.

تیم پزشکان فعال در کلینیک بهاران را می توان به 5 گروه زیر تقسیم بندی نمود:

پزشکان تیم ناباروری مردان: دکتر اسماعیل عظیمی شهرابی، دکتر سعید آراسته، دکتر احمدرضا رفعتی، دکتر سید مقداد طباطبایی، دکتر سهراب نقی زاده، دکتر رامین عشرت خواه

پزشکان تیم ناباروری زنان: دکتر ارجمند تیموری، دکتر پروانه لک، دکتر فتانه مختاری، دکتر آتوسا عزیزخانی، دکتر فروزان برابی، دکتر سیمین ظفردوست، دکتر افسانه شه بخش

پزشک بخش جنین شناسی: پروفسور دکتر امیرافشین خاکی

پزشک بخش ایمونولوژی ناباروری: دکتر امیرحسین زرنانی

پزشکان تیم ژنتیک: دکتر زهرا پورهادی، دکتر فاطمه پورهادی

نتایج درمان ناباروری افراد

هرچه تعداد درمان های موفق در مرکز ناباروری مورد نظر شما بیشتر باشد، حس اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت. البته موفقیت آمیز بودن نتیجه درمان تا حد زیادی به زوجین بستگی دارد. با این حال نمی توان از نقش مهم مراکز و تکنیک هایی که استفاده می کنند، چشم پوشی نمود.

تکنولوژی و روش های درمان

به مرور و با پیشرفت علم، شاهد روی کار آمدن روش ها و تکنیک های جدید و به مراتب موثرتری در درمان ناباروری هستیم. از همین رو می توان گفت یک مرکز درمان ناباروری خوب، باید از جدیدترین ابزار و تکنولوژی ها برای درما نازایی برخوردار باشد. همچنین پزشکان و متخصصین فعال در آن باید همواره دانش خود را در این زمینه به روز نگه دارند.

در مراکز باروری چه خدماتی انجام می شود؟

عمده ترین گروه مراجعین به مراکز باروری را زوج هایی تشکیل می دهند که پس از چندین سال ازدواج، موفق به فرزندآوری نشده اند. اما آیا این تمام کاری است که یک مرکز ناباروری انجام می دهد؟

باید بگوییم که اینطور نیست. یک مرکز باروری می تواند در زمینه های مختلفی به خانواده ها کمک کند؛ مانند تعیین جنسیت قبل از بارداری (حتی برای خانواده هایی که پس از چندین فرزند دختر یا پسر، متقاضی کودک با جنسیت مخالف هستند.) ، فریز تخمک، اسپرم و بافت بیضه برای پیشگیری از نازایی در آینده، ارائه مشاوره های ناباروری و ژنتیکی و …، خدمات آزمایشگاهی، انجام جراحی هایی مانند لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی و … .

جهت آشنایی بیشتر با بخش های مختلف مرکز ناباروری بهاران، این ویدئو را تماشا کنید.

برای درک هرچه بهتر انواع خدمات یک کلینیک باروری خوب ذهن خود را چند دقیقه به ما بسپارید.

زوجی را تصور کنید که به یک کلینیک درمان ناباروری مراجعه کرده اند. این خانم و آقا باید در بدو ورود، بسته به مشکل خود با مشاورین مربوطه ملاقات کنند. انواع مشاوره هایی که در یک مرکز درمان ناباروری ارائه می شود عبارتند از:

 • مشاوره ناباروری مردان و زنان که به صورت جداگانه برای تشخیص منشا نازایی انجام می شود.
 • مشاوره ژنتیک، می تواند پیش از ازدواج و یا بارداری (به منظور تعیین جنسیت) انجام شود.
 • مشاوره ایمونولوژی برای بانوانی که سابقه سقط های مکرر داشته و قادر به نگه داشتن جنین در رحم نیستند.
 • مشاوره عفونی و داخلی برای افرادی مناسب است که به بیماری های خاصی مانند دیابت و یا اختلال تیروئید مبتلا هستند و قصد داشتن فرزندی را دارند.
 • مشاوره اندومتریوز هم برای زنان با سابقه کیست آندومتریوز مناسب است.

در طی روند مشاوره ممکن است از سوی مشاورین آزمایشات و نمونه برداری هایی تجویز شود تا پروسه تشخیص به درستی سپری گردد. هرچه تشخیص دقیق تر باشد، امکان انتخاب بهترین روش درمان و موفقیت آمیز بودن آن نیز بیشتر است. این تست های تشخیصی متناسب با مشکل افراد متفاوت است.

 • فریز تخمک: انجماد تخمک ها با تحریک تخمک گذاری در بانوان صورت می گیرد. پس از منجمد کردن به روش شیشه ای، در زمانی مناسب این تخمک ها را ذوب می کنند و برای لقاح آماده می سازند.
 • فریز اسپرم: این کار بیشتر با هدف ذخیره اسپرم های با کیفیت مردان انجام می شود تا اگر به مرور زمان قدرت باروری آن ها کمتر شد و به هر دلیلی تولید اسپرم با اختلال مواجه شد، شانس فرزندآوری را از دست ندهند.
 • فریز بافت بیضه: انجماد بافت بیضه برای آن دسته از آقایانی که مبتلا به سرطان بوده و تحت درمان شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستند، مناسب است. در این افراد بخشی از بیضه که دارای اسپرم های سالم است جدا و منجمد می شود.
 • آزمایشات آندرولوژی: در این آزمایشات نمونه برداری از دهانه رحم خانم ها انجام می شود و از این طریق می توان مبتلایان به سرطان دهانه رحم را غربالگری نمود. این تست برای خانم هایی که ازدواج کرده و روابط جنسی داشته اند، لازم است.
 • بیوپسی: آزمایشی هورمونی است که باید در روز دوم یا سوم قاعدگی انجام شود. هدف از این آزمایش غربالگری مشکلات کروموزومی است. همچنین می تواند در تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی نیز کمک کننده باشد.
 • لاپاراسکوپی: این روش نوعی جراحی تشخیصی به شمار می رود که به پزشک اینن امکان را می دهد تا بتواند بافت ها و قسمت های درونی شکم و رحم را ببیند. معمولا برای تشخیص و درمان بیماری هایی مانند آندومتریوز، کیست های تخمدانی و … استفاده می شود.
 • هیستروسکوپی: از این روش اغلب برای تشخیص پولیپ رحم و چسبندگی ها استفاده می شود. این اقدام تشخیصی نیز به نوعی جراحی محسوب می شود که با ورود یک دوربین کوچک و ابزار جراحی به پزشک امکان مشاهده بافت های درونی را می دهد و می تواند به راحتی آن را برطرف سازد.
 • کورتاژ: روشی است برای نمونه برداری از رحم در افرادی که دچار خونریزی های غیرمعمول هستند. معمولا با بی حسی یا بیهوشی همراه است.

با توجه به اینکه برخی آزمایشات، تشخیصی درمانی هستند، برخی مشکلات در همین مرحله برطرف می شود. اما برای مابقی آن ها پس از مشخص شدن نتیجه آزمایش، تشخیص نهایی انجام می شود و بهترین روش های درمان برای زوج مذکور تعیین می شود. این روش های درمان بسته به مشکلات افراد متفاوت است اما رایج ترین روش های درمان ناباروری عبارتند از:

آی وی اف (IVF)

روند آی وی اف به این صورت است که تخمک و اسپرم زوجین در خارج از بدن و در محیط آزمایشگاه با یکدیگر لقاح می یابند و سپس جنین به رحم مادر منتقل می شود.

آی یو آی (IUI)

در این روش اسپرم قوی از مرد گرفته می شود و مستقیما وارد رحم زن می شود. آی یو آی معمولا در صورتی که اسپرم اهدایی باشد، ناباروری از سوی مرد باشد و … به کار گرفته می شود.

میکرواینجکشن (ICSI)

نوعی روش لقاح آزمایشگاهی است که در آن اسپرم در محیط آزمایشگاه به تخمک تزریق می شود و سپس تخمک بارور شده به رحم زن منتقل می شود.

انتقال جنین به لوله های رحمی (ZIFT)

روشی بسیار مشابه بارداری طبیعی است. در طی آن تخمک ها با روش آی وی اف تحریک می شوند و سپس در محیط آزمایشگاه با اسپرم ها لقاح می یایند. در نهایت توسط روش لاپاراسکوپی وارد لوله های فالوپ شده و سپس به صورت خودکار به درون رحم راه می یابند.

چطور بهترین مرکز درمان ناباروری را بشناسیم؟

برای انتخاب بهترین مرکز درمان ناباروری در تهران و هر شهری که سکونت دارید، سعی کنید حتما تحقیقات لازم را انجام دهید و هرگز اولین مرکزی که اسمش به گوشتان می خورد را انتخاب نکنید. انجام تست های تشخیصی و اقدامات درمانی مربوط به ناباروری مسئله مهمی است که منابع مالی و زمانی شما را درگیر می کند. به همین دلیل است که باید در انتخاب بهترین مرکز درمان ناباروری تمام سعی و دقت خود را به کار گیرید.

انتخاب یک مرکز برای درمان ناباروری، مسئله ای شخصی و منحصر به فرد است. مرکزی که یکی از آشنایان شما با مراجعه به آن نتیجه مناسب را دریافت کرده است، لزوما بهترین انتخاب برای شما نیست.

بنابراین برای شناخت چنین مرکزی باید علاوه بر پرس و جو از دوستان و آشنایان، تحقیقات شخصی خود را نیز در نظر بگیرید.

در ادامه راهنمای کاملی از نحوه انتخاب بهترین مرکز ناباروری را به شما عزیزان ارائه می کنیم.

1. تحقیق در مورد مراکز ناباروری مختلف

اولین کاری که باید انجام دهید تحقیق برای یافتن مراکز ناباروری مختلف است. در این راستا اینترنت همیشه اولین راه است. تنها با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید لیستی از مراکز باروری مختلف، به تفکیک شهرها به دست آورید. همچنین از همین طریق می توانید به اطلاعات جامعی از کلینیک های باروری دسترسی داشته باشید؛ اینکه شروع فعالیت آن ها از چه زمانی بوده است، چند درصد درمان های آن ها موفقیت آمیز بوده است، دارای چه بخش ها  و خدماتی هستند، چه متخصصینی با آن ها همکاری می کنند و … . بنابراین از این طریق می توانید یک دید کلی در مورد مراکز باروری داشته باشید.

2. تماس با مراکز مورد نظر

در مرحله بعد ممکن است سوالاتی برایتان مطرح شود که در اینترنت جوابی برای آن ها یافت نکرده اید. در چنین شرایطی می توانید با مرکز یا مراکز مورد نظر تماس بگیرید و جهت رفع ابهامات خود، سوالاتی را از آن ها بپرسید. حال بسته به اینکه پاسخ آن ها در رفع مشکل شما موثر باشد یا خیر، تعدادی از مراکز ناباروری موجود در لیست مذکور، از دایره انتخابی حذف می شوند.

3. بررسی سوابق پزشکان فعال در مرکز ناباروری

سعی کنید در مورد پزشکان فعال در مراکز مورد نظر و تخصص آن ها اطلاعاتی کسب کنید. آیا در حوزه تخصصی خود تجارب موفقی داشته و دارای مهارت کافی هستند؟ سوابق کاری آن ها به راحتی می تواند برای شما روشن سازد که انتخاب درستی دارید یا خیر.

پس از بررسی سوابق و تخصص پزشکان و مقایسه آن با دلیل خودتان برای مراجعه به یک مرکز درمان ناباروری، انتخاب های کمتری را پیش رو خواهید داشت.

4. دنبال کردن فعالیت کلینیک مورد نظر در صفحات مجازی

به منظور کسب اطلاعات تکمیلی می توانید به صفحات مجازی کلینیک مورد نظر مراجعه نمایید و برای مدتی آن ها را دنبال کنید. از این طریق می توانید به صورت دقیق ترین با انواع خدمات مرکز مورد نظر آشنا شوید. به علاوه یک مزیت دیگری که دارد این است که می توانید از طریق نظرات کاربران میزان رضایتمندی از خدمات مرکز مورد نظر و میزان موفقیت آمیز روند درمان آن مطلع شوید.

5. مشورت با اطرافیان و افراد دارای تجربه مشابه

با توجه به اینکه امروزه مسئله ناباروری بسیار شایع تر از گذشته است، بنابراین در اطرافیان خود می توانید زوج هایی را بیابید که دارای تجربه مراجعه و درمان توسط چنین مراکزی را داشته باشند. از آن ها بخواهید در مورد تجارب خود برای شما صحبت کنند. اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده است، بپرسید.

6. مراجعه حضوری به کلینیک

در نهایت مراجعه حضوری به کلینیک مورد نظر می تواند تصمیم شما را قطعی سازد. با مراجعه حضوری می توانید مستقیم با مشاورین حاضر در بخش های مختلف کلینیک صحبت کنید و شرایط خود را برای آن ها بازگو نمایید. همچنین از سوی این مشاورها اقدامات تشخیصی اولیه صورت می گیرد و اینکه آیا امکان درمان برای شما وجود دارد یا خیر نیز به صورت تقریبی اعلام می شود.

در نتیجه تمامی این اقدامات از لیستی که در ابتدا در دست داشتید، نهایتا یک انتخاب باقی می ماند که همان، می تواند انتخاب درست شما عزیزان باشد.

سوالات متداول در زمینه ناباروری

نتیجه گیری

همه ویژگی های بهترین مرکز درمان ناباروری بر روی موفقیت درمان موثر خواهند بود. از متخصصانی که در این مرکز مشغول به کار هستند تا تجهیزات و دستگاه هایی که فراهم شده اند. شما با انتخاب بهترین مرکز درمان ناباروری می توانید به افزایش احتمال موفقیت درمان خود و در نتیجه جلوگیری از هزینه های مالی اضافی کمک کنید. علاوه بر هزینه های اقتصادی، چنین اقدامی به پیشگیری از هدر رفتن وقت و انرژی شما نیز کمک خواهد کرد.

منبع:

https://uncfertility.com/fertility-blog/the-history-of-extraordinary-breakthroughs-in-fertility-treatments/

https://www.verywellfamily.com/finding-the-best-fertility-clinic-for-you-1959957

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

30 پاسخ

  1. بله نیکوتین و 13 نوع سمی که در سیگار وجود داره میتونه هم باروری آقا و هم باروری خانم رو تحت تاثیر قرار بده
   برای درک بهتر این مسئله میتونید ویدئوی زیر رو ببینید https://www.aparat.com/v/Uh1lO/%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1_%D8%B3%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D8%B1_%D8%A8%D8%B1_%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C

 1. سلام .. من دو ساله ازدواج کردم و رابطه بدون وسایل و دارو های پیشگیری داریم. ولی هنوز باردار نشدم… یعنی تا الان هم جدی نگرفته بودیم. الان که قصد بارداری دارم میترسم که مشکل داشته باشم. چه جوری میتونم مطمئن شم که نابارور نیستم؟

 2. عروس خالم از مراجعان شما بود واقعا بهترین هستین الان بچه دوم بارداره خیلی خوشحالم که معرف شما بودم ممنون از زحماتتون

 3. بهترین مرکز ناباروری در ایران خودتون هستید
  ممنون از اینکه ما رو به آرزومون میرسونید
  خدا خیرتون بده ایشالله

 4. سلام عرض خسته نباشید …
  در مرکز بهاران با اسپرم اهدایی آی یو آی یا آی وی اف انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.