02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / روش های درمان ناباروری / بارداری به روش IUI یا لقاح داخل رحمی
۱۷ دقیقه
درمان-ناباروری-با-آی-یو-آی

بارداری به روش IUI یا لقاح داخل رحمی

آنچه می خوانید...

آی یو آی یا لقاح داخل رحمی نوعی لقاح مصنوعی است که از آن برای درمان ناباروری بهره می گیریم. در روش IUI اسپرم های شسته شده و تقویت شده به صورت مستقیم در داخل رحم قرار داده می شوند.

نتیجه مورد انتظار آی یو آی این است که اسپرم در لوله فالوپ شنا کرده و تخمک را بارور کند. با توجه به دلایل ناباروری، IUI می تواند همزمان با چرخه طبیعی قاعدگی یا مصرف داروهای باروری انجام شود.

زمان آی یو آی معمولا حدود زمانی است که تخمدان یک یا چند تخمک از خود آزاد می کند. ما در مرکز ناباروری بهاران با کمک بهترین متخصصان حوزه ناباروری و کمک باروری، آماده انجام IUI برای شما عزیزان هستیم.

مشاوره رایگان با کلینیک ناباروری بهاران

شماره موبایل شما
شماره موبایل شما ارسال شد. منتظر تماس ما باشید.
دوباره امتحان کنید
بارداری-با-آی-یو-آی

تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI چیست؟

لقاح داخل رحمی یا آی یو آی یک روش کمک باروری بسیار ساده است که به صورت زمانبندی شده ، زمان تخمک گذاری را به دست می گیریم و اسپرم های شستشو شده در محیط آزمایشگاه به صورت غلیظ شده و با کیفیت مناسب ترنسبت به حالت اولیه در مسیری قرار می دهیم که در کنار تخمک قرار گرفته و احتمال بارداری بیشتر شود. در این روش درصد موفقیت بارداری نسبت به حالت طبیعی کمی بیشتر از ده درصد است. تحریک نخمک گذاری در این روش بر حسب نیاز بیمار با استفاده از دارو یا تزریق انجام می گیرد. دوره درمان حدود 10 الی دوازده روز صورت می گیرد. حدود دو روز قبل از انجام عمل آی یو آی آمپولی برای آزاد شدن تخمک ها تزریق می شود. (در زمان مورد نظر پزشک). اسپرم ها به وسیله کاتتر به داخل رحم خانم در زمانبندی مشخص تخمک گذاری منتقل میشود. عمل لقاح در داخل رحم خانم اتفاق می افتد و برای این روند دیگر پزشکان هیچگونه دخالتی ندارند.

دلایل انجام آی یو آی

توانایی باردار شدن یک زوج به عوامل مختلفی بستگی دارد. در بیشتر موارد، آی یو آی برای زوج هایی که دارای شرایط زیر می باشند، انجام خواهد شد:

کاربردهای آی یو آی

اسپرم اهدایی

ناباروری بی دلیل

مشکل اسپرم مرد

مشکل دهانه رحم

تخمک گذاری

حساسیت منی

استفاده از اسپرم اهدایی

زنانی که برای باردار شدن نیاز به اسپرم اهدایی دارند، اغلب برای باردار شدن از روش IUI کمک می گیرند، نمونه های اسپرم اهدایی منجمد بوده و از آزمایشگاه های معتبر بدست می آیند. ما در بخش آزمایشگاه مرکز درمان ناباروری بهاران از بهترین تجهیزات برای انجام این روند بهره می گیریم. زمانهایی که اسپرم کم باشد یا تحرک کمی داشته باشد معمولا می توان از اسپرم اهدایی کمک گرفت.

ناباروری بدون دلیل

اغلب IUI به عنوان اولین درمان برای ناباروری بدون دلیل همراه با داروهای القا کننده تخمک گذاری انجام می شود.

ناباروری مربوط به آندومتریوز: در مورد ناباروری مربوط به آندومتریوز، استفاده از داروها برای بدست آوردن تخمک مرغوب همراه با انجام IUI اغلب اولین روش درمانی است.

ناباروری مربوط به اسپرم مرد

بررسی مایع منی مردان، یکی از اولین مراحل ارزیابی پزشکی ناباروری می باشد، ممکن است غلظت کم اسپرم، حرکت ضعیف آن و یا ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم (مورفولوژی) باعث ناباروری از سمت مرد شوند. لقاح داخل رحمی یا آی یو آی با استفاده از اسپرم اهدایی می تواند این مشکل را برطرف کند.

ناباروری مربوط به دهانه رحم

دهانه رحم، به باز شدن رحم کمک می کند. مخاط ترشح شده توسط دهانه رحم در زمان تخمک گذاری، محیطی مناسب را برای حرکت اسپرم از واژن به لوله های فالوپ فراهم می کند.
اما، اگر مخاط دهانه رحم فرد بیش از حد ضخیم باشد، ممکن است حرکت اسپرم را مختل کند. دهانه رحم نیز ممکن است از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند. اسکاری که در اثر بیوپسی یا سایر روش ها ایجاد شده باشد، نیز می تواند باعث ضخیم شدن دهانه رحم شود. در روش IUI دیگر نیازی به عبور اسپرم از دهانه رحم نیست و اسپرم مستقیماً وارد رحم می شود و به این ترتیب، تعداد اسپرم های موجود برای لقاح با تخمک افزایش می یابد.

ناباروری ناشی از مشکلات تخمک گذاری

ممکن است IUI برای زنانی که در تخمک گذاری دچار مشکل هستند نیز انجام شود. برخی از این مشکلات، شامل عدم تخمک گذاری یا کاهش تعداد تخمک ها می باشند.

حساسیت به مایع منی

در برخی مواقع ممکن است که زن به پروتئین های مایع منی همسر خود حساسیت داشته باشد. در این موارد، انزال در داخل واژن موجب قرمزی، سوزش و تورم پوست آن می شود. کاندوم می تواند از زن در برابر علائم محافظت کند، اما همین موضوع از بارداری نیز جلوگیری می کند. در صورتی که میزان حساسیت شدید باشد، IUI می تواند موثر واقع شود، زیرا بسیاری از پروتئین های مایع منی قبل از قرار دادن اسپرم در رحم برداشته می شوند.

درمان ناباروری -گیف

مزایای درمان ناباروری با آی یو آی IUI

روش درمانی آی یو آی بسیار ساده و کاربردی است . این روش به عنوان اولین اقدام در درمان به حساب م یآید که بسیار کم هزینه بوده و تنها با استفاده از یک وسیله ساده اسپرم های غنی شده به داخل رحم منتقل می شوند و بارداری صورت می پذیرد. این روش غیر تهاجمی است. زوج هایی که ناباروی با علت ناشناخته دارند به نسبت زمانی که تنها از دارو های باروری استفاده می کنند شانس بیشتری برای باروری دارند.

آی یو آی بهتر است یا آی وی اف؟

روش های مختلفی برای درمان ناباروی وجود دارد مثل درمان با آی یو آی ، درمان ناباروری با IVF، درمان ناباروری با روش زیفتZIFT و غیره . هر کدام از این روش ها مزایای خاص خود را دارند و اینکه کدام یک بهتر است را به طور کلی نمی توان گفت. بسته به اینکه ناباروری به چه علتی صورت گرفته باشد، از هرکدام از روش های درمانی استفاده میشود. مزیتی که آی یو آی نسبت به آی وی اف دارد کمتر تهاجمی بودن و هزینه پایین آن است. برای اینکه بدانید بهترین روش درمانی برای شما کدام روش است باید توسط متخصص زنان معاینه و بررسی های لازم انجام بگیرد تا ایشان به شما بگویند که چه روشی برای درمان مناسب شماست.

مراحل انجام آی یو آی

در طول IUI چه اتفاقی می افتد؟

در حالی که روی تخت دراز کشیده اید، یک اسپکولوم وارد واژن می شود، این روش شبیه به انجام دادن تست پاپ اسمیر می باشد. در طول عمل آی یو آی، پزشک یک آمپول حاوی اسپرم های سالم را به انتهای یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) متصل می کند. کاتتر از طریق دهانه رحم وارد واژن می شود و نمونه اسپرم از طریق لوله به داخل رحم منتقل می گردد.

طول-مدت-درمان-با-iui

طول مدت درمان با آی یو آی چقدر است؟

این روش زمان زیادی نمی برد. در حدود ده الی پانزده روز به طول می انجامد. روز عمل آی یو آی کافیست خانم حدود بیست دقیقه روی تخت دراز بکشد تا این عمل انجام بگیرد. پس از چند روز از لقاح صورت گرفته آزمایش بارداری انجام میشود تا نتیجه بارداری معلوم گردد.

آمادگی های لازم برای انجام IUI

قبل از شروع اقدام IUI باید یک سری اعمال به صورت همزمان انجام شوند. این اقدامات عبارتند از:

آمادگی-های-لازم-برای-انجام-آی-یو-آی

1) تهیه نمونه منی

همسر شما نمونه مایع منی را در مطب پزشک تهیه می کند یا می توان از اسپرم اهدایی منجمد استفاده کرد. از آنجا که عناصر غیر اسپرم موجود در منی باعث ایجاد واکنشی در بدن زن می شود که در بارداری تداخل ایجاد می کند، نمونه به گونه ای شسته می شود که اسپرم های فعال و طبیعی را از اسپرم های کم کیفیت و سایر عناصر جدا کند. احتمال بارداری زمانی افزایش می یابد که از اسپرم های کوچک و فعال استفاده شود.

2) نظارت بر تخمک گذاری

از آنجا که زمان IUI تعیین کننده است، نظارت بر نشانه های تخمک گذاری بسیار مهم می باشد. برای انجام این کار، ممکن است نیاز باشد که شما از یک کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری در خانه استفاده کنید. این کیت تشخیص می دهد که آیا بدن زن، هورمون لوتئین(LH)  آزاد می کند یا خیر.

همچنین می توان از یک روش تصویربرداری کمک گرفت که به پزشک امکان مشاهده تخمدان ها را می دهد. به این ترتیب پزشک می تواند میزان رشد تخمک (سونوگرافی از طریق واژن) را ارزیابی کند.همچنین ممکن است به فرد گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) یا داروهایی برای تخمک گذاری یک یا چند تخمک در زمان مناسب تزریق شود.

3) تعیین بهترین زمان

بیشتر IUI ها یک یا دو روز پس از تشخیص تخمک گذاری انجام می شوند. پزشک به شما برنامه زمانی آی یو آی و نتایج مورد انتظار را ارائه می دهد.

انتظارات از نتیجه IUI

نتایج IUI

پس از انجام دادن این روش برای انجام تست بارداری در خانه، باید حدود دو هفته صبر کنید. زیرا انجام دادن آزمایش در این شرایط گاهی می تواند نتایج ذکر شده را داشته باشد:

منفی کاذب: اگر هورمون های بارداری هنوز در سطح قابل اندازه گیری نباشند، ممکن است نتیجه آزمایش منفی باشد درصورتی که امکان دارد فرد واقعا باردار شد.

مثبت کاذب: اگر فرد از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری مانند HCG استفاده می کند، به علت جریان دارو در بدن می تواند بارداری را نشان دهد، در حالی که فرد واقعاً باردار نیست.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که حدود دو هفته پس از تست دادن در منزل، آزمایش خون انجام دهید، زیرا آزمایش خون در تشخیص هورمون های بارداری بعد از لقاح دقت بیشتری دارد. در صورتی که فرد باردار نشده باشد، ممکن است قبل از اقدام به سایر روش های باروری، دوباره IUI را امتحان کنید. اغلب، برای به حداکثر رساندن شانس بارداری، از همان روش درمانی به مدت سه تا شش ماه استفاده می شود.

درصد موفقیت آی یو آی چقدر است؟

اگر به طور معمول درصد موفقیت و شانس باروری بین 5 تا ده درصد باشد، در روش آی یو آی نیز این احتما بین 5 تا درصد و کمی بیشتر است. پس از ده روز الی دو هفته تست بارداری گرفته میشود تا متوجه شویم که بارداری اتفاق افتاده و این عمل موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

درصد-موفقیت-iui

چه دلایلی باعث شکست IUI می شود؟

دلایل شکست آی یو آی چیست؟ مواردی که می تواند باعث عدم موفقیت این روش کمک باروری شود شامل موارد زیر است:

 • اگر سن خانم بالا باشد
 • کیفیت تخمک پایین باشد
 • کیفیت اسپرم پایین باشد
 • آی یو آی در زمان نامناسب انجام شود
 • اختلال در تخمک گذاری وجود داشته باشد
 • اندومتر نامناسب و نامطلوب باشد
 • هورمون پروژسترون کم باشد

عوارض بعد از آی یو آی

لقاح داخل رحمی یک روش نسبتا ساده و ایمن است و خطرات کمی دارد. خطرات IUI عبارتند از:

 • عفونت: ریسک کمی برای ابتلا به عفونت بعد از آی یو آی وجود دارد.
 • لکه بینی: گاهی اوقات، قرار دادن کاتتر در رحم باعث مقدار کمی خونریزی واژینال می شود. معمولا این موضوع تاثیری بر روی شانس بارداری ندارد.
 • بارداری چند قلو: IUI به تنهایی باعث افزایش خطر بارداری چندقلویی نخواهد شد. اما هنگامی که در این روش از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری نیز استفاده می شود، خطر بارداری چندقلویی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. بارداری چند قلویی گاهی اوقات باعث به وجود آمدن شرایطی مانند زایمان زودرس و وزن کم نوزادان هنگام تولد می شود.

مراقبتهای بعد از عمل IUI

پس از آی یو آی، از بیمار خواسته می شود که برای مدت مشخصی به پشت بخوابد. پس از اتمام مراحل، فرد می تواند لباس بپوشد و کارهای عادی روزمره خود را انجام دهد. بعد از عمل ممکن است یک یا دو روز لکه بینی وجود داشته باشد.

انجام کارهای دشوار، برداشتن وسایل سنگین و خم راست شدن زیاد، پیاده روی های طولانی مدت را کنار بگذارید. استراحت نسبی، مصرف میوه ها و خوراکی های مقوی و سبزیجات تازه به شما توصیه می شود.

سعی کنید غذاهای آبکی و مصرف مایعات را بیشتر کنید تا دچار یبوست نشوید.

هیچ منعی برای رابطه نزدیکی وجود ندارد حتی ممکن است پزشک به شما توصیه کند که یک روز پس از عمل رابطه داشته باشید. اما سعی کنید رابطه عمیق و طولانی مدت خودداری کنید.

اگر پس از انجام آی یو آی، دچار علائم زیر شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید:

 • افزایش وزن ناگهانی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس درد شدید در ناحیه شکم
 • احساس تنگی نفس
 • سرگیجه و گیجی و سبکی در سر

استفاده از شیاف پروژسترون بعد از IUI

در بارداری هایی که به طور معمول اتفاق می افتد چنین تجویز هایی صورت نمی گیرد اما زمانی که فردی با سختی زیاد و از طریق روش هایی مثل IUI بارداری خود را بدست آورده است استفاده از شیاف پروژسترون برای فرد تجویز می شود. این تلاشی است برای تقویت بارداری و نگه داری جنین، تا جفت سفت و محکم باشد و سقط جنین اتفاق نیوفتد. برای استفاده انواع داروها پس از IUI حتما به توصیه های پزشک خود عمل کنید و نکات گفته شده را طبق دستورات پیگیری کنید تا یک بارداری موفق را تجربه کنید.

استفاده از آی یو آی در چه مواردی اثر بخش نیست؟

مواردی وجود دارد که استفاده از آی یو آی مفید واقع نمی شود و اثربخشی خوبی ندارد. مواردی مثل :

 • اختلالات شدید اسپرم
 • عفونت داشتن یا التهاب لوله های رحمی
 • خانمی که یک یا دو لوله رحمی را برداشته باشد.
 • داشتن عفونتهای لگنی خانم
 • ابتلا به اندومتریوز شدید یا متوسط خانم

سوالات متداول مربوط به آی یو آی IUI

در این بخش سعی میکنیم شایعترین سوالات درباره لقاح داخل رحمی آی یو آی را خلاصه وار پاسخ دهیم.

برای دسترسی آسان و یافتن محل مرکز ناباروری بهاران بر روی تصویر زیر کلیک کنید

نقشه کلینیک

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intrauterine-insemination/about/pac-20384722

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

14 پاسخ

 1. سلام من ی دور باردار شدم بچه اولمم دختره الان بهمشکل خوردم نمیتونم باردار بشم میخواستم مشاوره بشم ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. سلام وقتتون بخیر اینکه گفتین برای خانم های بالای ۴۰ سال ریسک داره یعنی کلا انجام نمیدین ؟؟

   1. سلام وقت بخیر شوهر من تعداد اسپرمش ۱۲میلیون هستش ایا امکان باروری طبیعی وجود دارد؟ایا با دارویی میشود اسپرم ب حد معمول ب ۱۵میلیون رساند؟یا روش ای یو ای جواب میدهد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام
  من در گذشته دچار مشکل اندومتریوز بودم و تحت درمان قرار گرفتم این میتونه خللی ایجاد کنه در بارداریم ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.