02188557356

تهران، یوسف آباد، خ بیست و سوم (وفاکیش)، خ شهید فراهانی‌پور، بیمارستان محب کوثر، طبقه اول، بخش اتاق عمل نازایی

مرکز ناباروری بهاران / خدمات اهدای جنین / اهدای جنین یا فرزندخواندگی؟!
۷ دقیقه
اهدای جنین

اهدای جنین یا فرزندخواندگی؟!

آنچه می خوانید...

امروزه به علت مسائل مختلفی که منجر به ناباروری می شود، بسیاری از افراد به روش های اهدایی روی می آورند. اهدای جنین از طرف زوجینی که سابقه فرزندآوری موفقی داشته اند به زوجینی که مشکل ناباروری دارند، می تواند بسیار کمک کننده و موفقیت آمیز باشد. انتقال جنین های اهدایی از طریق روش آی وی اف انجام می شود. حتی زوجینی که حین آی وی اف جنین های متعددی را فریز می کنند، می توانند در آینده از آن ها برای خود یا دیگران استفاده کنند.

رویای بارداری

اهدای جنین به چند دلیل انجام می شود؟

از این روش کمک باروری علاوه بر استفاده برای اهدا به یک زوج دیگر، با هدف ذخیره جنین و یا انجام پژوهش های تخصصی نیز استفاده می شود.

پس از تایید صلاحیت اهداکننده، جنین اهدا شده با روش IVF به رحم مادر انتقال می یابد. البته لازم به ذکر است که خصوصیات ژنتیکی نوزادانی که با این روش متولد می شوند، مشابه اهداکنندگان است.

شرایط اهدای جنین چیست؟

برای اهدای جنین توسط زوجین، شرایط خاصی در نظر گرفته می شود تا به واسطه آن بتوان احتمال موفقیت آمیز بودن باروری را افزایش داد. برخی از مهم ترین فیلترها برای اهدای جنین به شرح زیر است:

 • سن فرد اهداکننده باید زیر 30 سال باشد؛
 • اهداکننده باید متاهل و دارای فرزند سالم باشد؛
 • اهداکننده جنین از لحاظ بیماری های ژنتیکی و جنسی بررسی می شود و نباید مشکلی داشته باشد؛
 • فرد اهداکننده از نظر بیماری های عفونی بررسی می شود که مبادا مبتلا به HIV، HBc و هپاتیت باشد؛
 • فرد اهداکننده از لحاظ رفتاری نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرد؛
 • اهداکننده از نظر اعتیاد بررسی می شود.

در صورت برخورداری از تمامی این شرایط، مورد صلاحیت و در لیست اهداکنندگان قرار می گیرد. زوجین گیرنده نیز باید آزمایشاتی را پیش از انتقال جنین انجام دهند.

اهدای جنین چگونه انجام می شود؟

انتقال جنین های اهدا شده به بدن فرد گیرنده می تواند به دو صورت باشد: 1. انتقال جنین تازه (fresh) 2. انتقال جنین فریز شده.

هر زمان که گیرنده آمادگی داشته باشد می توان جنین فریز شده را ذوب کرد. سپس با استفاده از کاتتر که لوله بسیار نازکی است یک یا دو جنین از طریق دهانه رحم وارد رحم مادر می شود. در شرایطی که پزشک متخصص و مرکز ناباروری مورد نظر تشخیص دهد نیز می توان از جنین های تازه ای که به مرحله انجماد نرسیده اند، استفاده کرد.

پس از انتقال جنین های اهدایی، مادر 14 روز صبر می کند و سپس برای انجام آزمایشات بارداری که از سوی پزشک مورد نظر، تجویز می شود، اقدام می کند. تعداد جنین هایی که در طی آی وی اف به رحم مادر منتقل می شود، بسته به شرایط او و با هدف پیشگیری از بروز خطرات احتمالی بارداری تعیین می شود.

آیا اهداکننده و گیرنده جنین می توانند باهم ارتباط داشته باشند؟

مانعی از این بابت وجود ندارد. به طور کلی اهدای جنین می تواند به 3 شکل صورت گیرد:

 • دو طرف هیچ شناخت و اطلاعاتی از هم نداشته باشند و به هیچ عنوان یکدیگر را ملاقات نکنند.
 • اهداکننده یا گیرنده اطلاعات کلی از طرف دیگر در دست داشته باشند اما در جریان جزئیاتی قرار نگیرند.
 • دو طرف قبل، حین و حتی بعد از پروسه اهدای جنین باهم ارتباط مستقیم داشته و کاملا یکدیگر را بشناسند.

می توان گفت این مسئله کمی شخصی است و به نظر افرادی که درگیر این روال درمانی می شوند، بستگی دارد.

 آیا اهدای جنین همان فرزندخواندگی است؟

فرزندخواندگی یا اهدای جنین

باور برخی افراد این است که اهدای جنین همان فرزندخواندگی است. فرزندخواندگی در حقیقت پذیرفتن سرپرستی کودکی است که متولد شده است. اما در بارداری با این روش، جنین در بدن مادر رشد می کند و از همان ابتدا در آغوش خانواده قرار خواهد گرفت. این کودکان شاید ویژگی های ژنتیکی خود را از اهداکنندگان داشته باشند اما با فرزندخواندگی تفاوت دارد.

اهدای جنین چه مزیت و برتری دارد؟

اهدای جنین اقدامی است که ارزش معنوی بسیار بالایی دارد. اینکه زوجی بتوانند به طریقی صاحب فرزند شوند و لذت شیرین دوران بارداری را تجربه کنند، بسیار ارزشمند است. برای این لذت هم شاید حاضر به هر کاری باشند. حال زوجینی که خود صاحب فرزند هستند و تصمیم به اهدای جنین لقاح یافته خود به زوج هایی می شوند که از این موهبت الهی محرومند، انسان های بسیار ارزشمندی هستند که این اقدام آن ها قابل تقدیر است.

از مزایای اهدای جنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مادر می تواند لذت باردار شدن و زایمان را تجربه کند.
 • در این روش جنین همواره در دسترس است.
 • زوجین می توانند پس از بارداری از جنین لقاح یافته خود، جنین های مازاد را به زوج های دیگر، اهدا کنند.

آیا اهدای جنین معایبی دارد؟

نمی توان گفت عیب اما یکی از نکاتی که باید در مورد این روش بدانید این است که تقاضا برای اخد جنین نسبت به اهدای آن بسیار بیشتر است. از همین رو متقاضیان باید مدت زمان زیادی را در انتظار بمانند تا یک جنین اهدایی مناسب برای آن ها یافت شود.

همچنین لازم به ذکر است که افزایش سن مادر احتمال موفقیت آمیز بودن نتیجه درمان با روش اهدایی را کاهش می دهد.

خوشبختانه برای اهدای جنین از نظر قانونی و نیز شرعی هیچ مانعی وجود ندارد. بنابراین کافی است که زوجین از سلامت کافی روحی و جسمی برخوردار باشند تا بتوانند این اقدام را انجام دهند.

احتمال بارداری با جنین اهدایی چقدر است؟

در این روش میزان موفقیت آمیز بودن ناشی از انتقال جنین های تازه و فریز شده با هم تفاوتی نداشته و کاملا یکسان است. اما میزان موفقیت کلی این تکنیک بین 43 تا 45 درصد تخمین زده می شود.

عوامل متعددی در موفقیت آمیز بودن نتیجه درمان موثرند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد جنین های انتقالی
 • شرایط سنی زوجین اهداکننده و گیرنده
 • کیفیت جنین های انتقال داده شده

هزینه اهدای جنین چقدر است؟

در مقایسه با سایر روش های کمک باروری و درمان ناباروی می توان اهدای جنین را روشی مقرون به صرفه و ارزان دانست. هزینه های این روش درمانی تنها شامل موارد زیر می شود:

 • آزمایشات مختلف
 • دفعات مراجعه به مرکز ناباروری

در حقیقت اهدای جنین اقدامی خیر در کشور ما تلقی می شود و همین امر موجب کاهش هزینه های این روش درمانی شده است. در حالی که در بسیاری از کشورهای خارجی، هزینه های بسیار زیادی برای اهدای جنین پرداخت می شود.

برای اهدای جنین به پزشک مراجعه کنیم یا مرکز ناباروری؟

اهدای جنین اغلب در مراکز ناباروری انجام می شود. این مراکز دارای بخش های مختلف و تجهیزات کاملی هستند که مانع اتلاف وقت و هزینه برای مراجعین می شود. در طی روال تایید صلاحیت، اهداکنندگان باید آزمایشات مختلفی انجام داده و توسط متخصصان متعددی معاینه شوند تا در لیست اهداکننده ها قرار گیرند. یک مرکز ناباروری خوب با در اختیار داشتن آزمایشگاه های مختلف و بهره مندی از تجربیات پزشکان متخصص در تمامی حوزه های مرتبط با ناباروری، می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای افراد باشد.

کلام پایانی

همانطور که اشاره کردیم اهدای جنین اقدامی خیرخواهانه و بسیار ارزشمند است که می تواند مسیر زندگی زوجین را تغییر دهد. چه بسیار زندگی هایی که به دلیل عدم فرزندآوری از هم پاشیده و منجر به طلاق شده اند. اگر فرزند سالم دارید، تا دیر نشده به همنوعان خود کمک کنید تا آن ها هم این حس را تجربه کنند، نه اینکه در حسرت آن بمانند.

اهدای جنین

لوگو کلینیک بهاران

مرکز ناباروری بهاران

در مرکز ناباروری بهاران با حضور کادری مجرب از بهترین متخصصان و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و جراحی در سطح کشور، تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی ناباروری و کمک باروری از جمله هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، کورتاژ، میکرواینجکشن، فریز تخمک و اسپرم، انواع مشاوره های ناباروری مردان و زنان، تمامی آزمایش های مربوط به این حوزه و … انجام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.